levantarse/acostarse con las gallinas

Levantarse/acostarse con las gallinas (dosłownie: wstawanie/kładzenie się z kurami) to wstawanie o wschodzie słońca lub chodzenie spać wcześnie po zmierzchu, tak jak mają w zwyczaju kury.

Zapadanie w przyjemny sen nazywamy wpadaniem w ramiona Morfeusza (hiszp. caer en los brazos de Morfeo), gdzie wspomniane bóstwo greckie to syn Hypnosa, boga snu, który był odpowiedzialny za zsyłanie na ludzi marzeń sennych.

Można w nocy spać kamiennym snem, czyli jak kłoda (hiszp. dormir como un tronco) albo suseł (hiszp. dormir como un tirón) znany z zapadania w trwający kilka miesięcy sen zimowy.

Ważne jest też, żeby spać spokojnie i być rano wypoczętym, a jest to możliwe najbardziej wtedy, gdy śpimy z lekką/nieskrępowaną nogą (hiszp. dormir a pierna suelta), co sugeruje, że we śnie byliśmy rozluźnieni i zrelaksowani. Wyrażenie to ma podobno nawiązywać do starego zwyczaju więziennego, kiedy to za dobre sprawowanie i dobrze wykonaną pracę wynagradzało się więźnia ściągając mu na noc kulę, którą miał przywiązaną do nogi.

Ci, którzy mają problem z zasypianiem, mogą przez całą noc nie zmrużyć (dosłownie: nie skleić) oka (hiszp. no pegar ojo) czyli, innymi słowy, spędzić noc na czuwaniu (hiszp. pasar la noche en vela).

 

Źródła:

1. Hallam E., Bogowie i boginie (tłum. Marcin Stopa), Świat Książki, Warszawa 1999, s. 121.
2. Las 5 expresiones sobre dormir que desconocías , 2017 [na:] colchonesaznar.com (dostęp: 02.03.2021).
3. Expresiones en español del sueño [na:] hoyhablamos.com (dostęp: 02.03.2021).