el que con lobos anda, a aullar aprende

„Z kim przystajesz, takim się stajesz”, mówimy, gdy chcemy zwrócić uwagę na to, że przebywając w danym towarzystwie przyswajamy zachowania, nawyki i mentalność osób, którymi się otaczamy. Hiszpanie oraz mieszkańcy Ameryki Łacińskiej by wyrazić to samo, użyją idiomu: el que con lobos anda, a aullar aprende (kto chodzi z wilkami, ten nauczy się wyć’).

Jedną z głównych cech wilków jest to, że trzymają się w stadach, a co za tym idzie, śpią, jedzą i polują razem. Ponadto, obraz wilka wyjącego do księżyca, jaki na dobre utrwalił się w kulturze, nie wziął się znikąd. Wilki z natury wyją, a gdy jeden zacznie, zaraz dołączą do niego pozostali członkowie watahy. Niegdyś myślano, że wilki wyją aby zaznaczyć swój teren i odgonić od niego inne watahy ale na bazie przeprowadzonych badań twierdzi się, że jest to sposób komunikowania się wewnątrz wilczych rodzin. Dzięki temu poszczególni członkowie stada znajdują się w lesie i pomagają sobie wzajemnie w polowaniu. Jak zauważa doktor Sabina Nowak, wilki wyją również przed rozpoczęciem łowów, co przypominać może pieśni bojowe. Wycie jest również częścią rytuału powitalnego, gdy zwierzęta zbierają się z powrotem.[i]

Jako że są to zwierzęta funkcjonujące zawsze w dużych grupach, to sam idiom nawiązuje do tego, że środowisko jakie wybieramy ma ogromne znaczenie dla naszych wartości i zachowań. Idiom ten najczęściej stosowany jest, by wyeksponować negatywne cechy jakie przejmuje od innych dana osoba, choć zdarza się, że można go użyć w bardziej pozytywnym kontekście.

Innym idiomem w języku hiszpańskim, który w podobnym stopniu zwraca uwagę na to, jaki wpływ ma otoczenie na jednostkę jest dime con quién andas, y te diré quién eres (‘powiedz mi z kim chodzisz, a powiem ci kim jesteś’). Z kolei w języku angielskim odpowiednikiem tego powiedzenia będzie: “birds of feather flock together” (‘ptaki o podobnym upierzeniu trzymają się razem).[ii]



Źródła:

[i] Nowak S., Jędrzejewski W., Schmidt K., Theuerkauf J., Mysłajek R. W., Jędrzejewska B., Howling activity of free-ranging wolves (Canis lupus) in the Białowieża Primeval Forest and the Western Beskidy Mountains (Poland), Journal of Ethology 25, 2007, s. 231-237.

[ii] Significado de Quien con lobos anda, a aullar se enseña [na:] significados.com (04.07.2024).