ser más parado que el caballo de un fotógrafo

 

“Ser más parado que el caballo de un fotógrafo” to dosłownie “być bardziej nieruchomym niż koń fotografa”. Takie porównanie do konia fotografa może usłyszeć osoba, która na każdej imprezie podpiera ściany, wstydzi się odzywać w towarzystwie i którą trudno skłonić do jakiejkolwiek zabawy.

Początkowo mówiono o koniu portrecisty (hiszp. caballo de un retratista). Mówiąc o koniu mamy tu tak naprawdę na myśli drewniany lub kartonowy stelaż, na którym malarze zwykli ustawiać swoich modeli, żeby wyglądali, jakby siedzieli w siodle. Długie godziny pozowania do portretu mógł bez problemu znieść zakochany w sobie monarcha ale na pewno nie jego wierzchowiec, dlatego kiedy portret głównego bohatera obrazu został ukończony, dopiero wtedy, w miejscu drewnianej konstrukcji portrecista domalowywał konia. Obecnie częściej mówi się o koniu fotografa (hiszp. caballo de un fotógrafo) ponieważ popularnym zwyczajem fotografowie sadzali na takim podobnym do konia stelażu dzieci, żeby je w tej pozycji portretować.

Osobę o mało ekspresyjnej naturze można również porównać do innego rodzaju konia mówiąc eres más parado que el caballo de Recalde (dosłownie: jesteś bardziej nieruchomy niż koń Recalda). Bohater powiedzenia to pochodzący z Torrelavegi w regionie Kantabria Jesús Racalde Sánchez (1898-1968). Zawodowo zajmował się rymarstwem czyli wytwarzaniem uprzęży konnych, siodeł i innych akcesoriów jeździeckich. Jego sklep stał się powszechnie znany w regionie ze względu na naturalnych rozmiarów konia wykonanego z paieru mâché, który widoczny przez przechodniów z ulicy stał się swoistym symbolem stworzonej przez Recalda marki. Jak nietrudno się domyślić, koń słynnego rymarza nie słynął z najbardziej mobilnych wierzchowców, stąd złośliwe porównanie z osobą mało skłonną do ruchu i zabawy.


  1. Buitrago A., Diccionario de dichos y frases hechas, 2007 (pod hasłem “más parado que el caballó de un fotógrafo”) [na:] academia.edu (dostęp: 14.10.2020).
  2. Bustamante Gómez T., Jesús Recalde Sánchez (1898-1968), guarnicionería “el caballón”, 2014 [na:] torrelavegaantigua.com (dostęp: 14.10.2020).