El día de San Valentín

El día de San Valentín (w skrócie: San Valentín; pol. Dzień Świętego Walentego) lub inaczej Día de los Enamorados (pol. Dzień Zakochanych) jest obchodzony w Hiszpanii podobnie jak w Polsce i w innych krajach. To właśnie tego dnia Hiszpanie obdarowują swoje drugie połówki (hiszp. ser media naranja) prezentami, kwiatami i czekoladkami, a następnie udają się do restauracji, które tego dnia przechodzą istne oblężenie, by zjeść uroczystą i romantyczną kolację. Jak przystało na Hiszpanów i Hiszpanki, którzy noszą miano jednych z najlepszych kochanków i kochanek, walentynki świętuje się tu niezwykle hucznie. Poznajcie pięć ciekawostek o święcie zakochanych w Hiszpanii!

Początki walentynek w Hiszpanii

Początki dnia zakochanych w Hiszpanii sięgają pierwszej połowy XX wieku, kiedy to właściciel domu towarowego Galerías Preciados (dziś znanego jako El Corte Inglés) postanowił wykorzystać zagraniczne święto jako doskonałą strategię marketingową. I tak oto w lutym 1948 roku na łamach gazety „Madrid” rozpoczął kampanię promującą nie tylko walentynki, ale przede wszystkim… własny biznes. Reklama miała zachęcić mieszkańców do niepohamowanych zakupów. Co więcej, pan Pepín Fernández był na tyle sprytny, że w kampanii zamieścił hasło, które podkreślało, że ukochana osoba, którą możemy obdarować prezentem to nie tylko nasza druga połówka, ale wszystkie osoby, które darzymy uczuciem: rodzice, przyjaciele, dziadkowie. Jak można się domyśleć, sprytny przedsiębiorca trafił tym hasłem w dziesiątkę, a kampania podniosła mu sprzedaż na tyle, że krótko potem stwierdził: „Gdyby nie było Walentynek, to musielibyśmy je wymyśleć!”.

Sprytna kampania reklamowa z okazji Święta Zakochanych przyciągnęła tysiące klientów do Galerías Preciados, która była pierwszą siecią nowoczesnych centrów handlowych w Hiszpanii. Źródło fotografii: trendencias.com.

Dzień prezentów praktycznych

I tak o to w dużej mierze za sprawą kampanii z zeszłego wieku, w Hiszpanii przyjęło się, że walentynki to dzień nie tylko słodkości i pięknie pachnących kwiatów, ale też prezentów praktycznych! Nikogo nie dziwi tu sprzęt AGD czy elektronika jako przejaw najskrytszych lub najsilniejszych uczuć. Smartwatch zamiast kwiatów? Czemu nie!

W Dniu Zakochanych nie chodzi o prezent ale o pamięć o ukochanej osobie. Dlatego choć w Polsce popularnym prezentem są czekoladki lub czerwone róże, w Hiszpanii równie dobrze może to być coś nieco mniej romantycznego, na przykład suszarka do włosów lub wiertarka. Hiszpanie okazują się w tej kwestii znacznie praktyczniejsi od nas! Obraz autorstwa Freepik.

Romeo i Julia z Teruel

Czy zastanawialiście się jakie jest najbardziej romantyczne miasto w Hiszpanii? To Teruel! A to wszystko za sprawą XIII- wiecznej historii miłosnej Diega i Isabeli. To właśnie tam przyszła dziedziczka ogromnego majątku zakochała się w niezbyt zamożnym młodzieńcu. Jak możecie się domyśleć, ojciec Isabeli przejawiał ogromny sprzeciw wobec zamążpójścia córki. Postanowił jednak dać im szansę: w ciągu pięciu lat Isabela miała stać się przykładną żoną, a Diego zyskać majątek.

Słynna XIII-wieczna historia Diego i Isabel z Teruel doczekała się licznych artystycznych przedstawień. "Kochankowie z Teruel" (hiszp. Los amantes de Teruel) to obraz namalowany przez Antonio Muñoz Degrain w 1884 roku, a który dziś można podziwiać w Muzeum Prado w Madrycie.

Los chciał, że w tym czasie Diego zmuszony został do wyjazdu na wojnę z Maurami. Minęło pięć lat, a ukochany Isabeli nie dawał znaku życia. Ta przekonana o jego śmierci, postanowiła poślubić innego mężczyznę. Wtedy to Diego niespodziewanie powrócił z wyprawy i zakradając się do sypialni nowożeńców skradł pocałunek ukochanej. Kobieta w obawie przed karą za cudzołóstwo odrzuciła zaloty Diega, który krótko potem umarł z rozpaczy. Isabela pogrążyła się w ogromnym smutku, który pogłębił się jeszcze bardziej, gdy mąż oznajmił jej, że źle postąpiła odrzucając mężczyznę, który darzył ją bezwarunkowym uczuciem. W dniu pogrzebu Diega, Isabela złożyła na jego ustach ostatni pocałunek i również umarła. Rodziny nieszczęśliwie zakochanych postanowiły się pojednać oraz pochować kochanków we wspólnym mauzoleum.

W kościele św. Piotra w Teruel można zobaczyć wspólny grób kochanków, których wyrzeźbione w marmurze podobizny na zawsze trzymają się za ręce. Źródło fotografii: wikipedia.org.

La Diada de Sant Jordi

Katalończycy walentynki obchodzą podwójnie: 14 lutego i 23 kwietnia. To właśnie w kwietniu obchodzą oni La Diada de Sant Jordi czyli Dzień Świętego Jerzego, który to jest patronem Katalonii. Zgodnie z tradycją, tego dnia mężczyźni wręczają swoim ukochanym ogromne bukiety czerwonych róż, a w zamian dostają od nich książki. Święto to nawiązuje do legendy, która głosi, że święty Jerzy miał uratować swą ukochaną przed śmiercią zabijając… smoka! Co ciekawe, 23 kwietnia to również Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz rocznica śmierci autora słynnego „Don Kichota” – Miguela de Cervantesa i znanego z najsłynniejszego dramatu miłosnego, Williama Szekspira! Wygląda na to, że mieszkańcy Walencji nie przypadkowo wybrali ten dzień na świętowanie miłości!

Dzień świętego Jerzego w Barcelonie to róże zdobiące niemal każdy zakątek miasta, targi książek na ulicach oraz żółto-czerwone flagi Katalonii. Źródło fotografii: spain.info.

Sant Donís

W Walencji walentynki obchodzi się również 9 października. Tego dnia świętuje się także Día de la Comunidad Valenciana czyli Dzień Wspólnoty Walenckiej. Walenckie walentynki nie przypadkowo noszą nazwę Świętego Dionizego, bowiem to właśnie on uważany jest za patrona tamtejszych zakochanych. Tego dnia zakochani obdarowują się marcepanowymi słodkościami zwanymi Mocadora zapakowanymi w tradycyjne, ozdobne chusty. Organizowany jest nawet konkurs na najlepszą mocadorę.

Nie dajcie się zwieźć, na tym zdjęciu nie ma ani jednego prawdziwego owocu czy warzywa. Wszystkie te kolorowe przysmaki zrobione są z marcepanu i noszą nazwę mocadora. Źródło forogtafii: delicious.visitvalencia.com.

Autorka artykułu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia otwierająca artykuł: Obraz autorstwa Freepik.

2. Miłość nie zna granic językowych. Walentynki w różnych krajach [na:] https://prestonpublishing.pl/blog/jezyk-francuski/milosc-nie-zna-granic-jezykowych-walentynki-w-roznych-krajach/ (10.02.2024).

3. Suszarka i wiertarka czyli walentynki po hiszpańsku [na:] https://rutinario.com/suszarka-i-wiertarka-czyli-walentynki-po-hiszpansku/ (10.02.2024).

4. Walentynki w Hiszpanii. Jak Hiszpanie spędzają Walentynki? [na:] https://belsole.pl/walentynki-w-hiszpanii-jak-hiszpanie-spedzaja-walentynki/ (10.02.2024).

5. Walentynki po hiszpańsku [na:] https://www.losvinosandcafe.pl/walentynki-po-hiszpansku (10.02.2024).

6. San Valentin. Jak obchodzi się walentynki w Hiszpanii? [na:] https://elisapena.pl/kultura-hiszpanii/san-valentin-hiszpania/ (10.02.2024).

7. Katalońskie walentynki, czyli dlaczego warto wybrać się do Barcelony w Kwietniu [na:] https://academiagirasol.pl/sant-jordi/ (10.02.2024).

8. Kwiaty, czerwony krawat czy elektroniczny gadżet, czyli jak obchodzą walentynki Polacy, Francuzi, Hiszpanie… [na:] https://prestonpublishing.pl/blog/jezyk-francuski/kwiaty-czerwony-krawat-czy-elektroniczny-gadzet-czyli-jak-obchodza-walentynki-polacy-francuzi-hiszpanie/ (10.02.2024).