
Idiom hijo de tigre sale rayado lub hijo de tigre, pintito (‘syn tygrysa wychodzi prążkowany’) podkreśla, że dzieci często dziedziczą cechy swoich rodziców, zarówno te fizyczne, jak i charakterologiczne. Jak nietrudno się domyślić pochodzenie tego idiomu jest związane z naturalnym zjawiskiem, w którym wszystkie młode zwierzęta dziedziczą cechy wyglądu po swoich rodzicach.
Co ciekawe, to nie jedyne kotowate, które mogą pochwalić się takim dziedzicznym umaszczeniem. Jak wykazują badania genetyczne, każdy kot domowy jest pręgowany ale wzór ten może być zmodyfikowany lub przykryty przez inne geny. „Rozerwanie” tego pierwotnego prążka skutkuje wzorem, który znamy jako cętki, a jeśli kot rodzi się jednolity kolorystycznie to oznacza to, że ciemny pigment w jego sierści wyprodukowany został w nadmiarze i pokrył całość sierści zamiast zrobić to strefowo, jak w przypadku kotów pasiastych. Nie zmienia to jednak faktu, że taki kot ma prążki w genach i może je przekazać swojemu potomstwu. Genów po prostu oszukać się nie da!
Dlatego gdy dziecko wykazuje zdolności podobne do tych, które posiadają jego rodzice, powiemy np.: Manuel, al igual que su padre, es un excelente cantante. ¡Hijo de tigre sale rayado! (pol. ‘Manuel, podobnie jak jego ojciec jest wybitnym śpiewakiem. Niedaleko pada jabłko od jabłoni!’). Co więcej, idiomu tego użyjemy nie tylko w odniesieniu do wrodzonych talentów czy umiejętności, ale również, co istotne, wad np.: Pedro siempre llega tarde a las reuniones, igual que su padre. ¡Hijo de tigre sale rayado! (pol. ‘Pedro zawsze się spóźnia na spotkania, dokładnie tak samo jak jego ojciec. Niedaleko pada jabłko od jabłoni!’).
Innym synonimicznym powiedzeniem będzie de tal palo tal astilla (‘jaki patyk, taka drzazga’), rozumiane jak polskie „jaki ojciec, taki syn”.
Źródła:
1. «Hijo de tigre, pintito», 2017 [na:] voyconmihacha.com (07.07.2024).
2.
Szadurska D., Podstawy genetyki i zasady dziedziczenia kolorów u kotów [na:] poznajkota.pl (dostęp: 8.04.2025).