estar en la edad del pavo

O “wieku indyka” (hiszp. la edad del pavo) mówimy w odniesieniu do osób, które już nie są dziećmi, ale jeszcze nie są dorosłymi. Z jednej strony towarzyszą temu zmiany fizyczne, jak na przykład skłonność do rumienienia się, stąd skojarzenie z indykiem, który u nasady dzioba ma tzw. korale w intensywnie czerwonym kolorze. Do tego indyk wyróżnia się na tle innych ptaków dużą dysproporcją ciała, która bywa charakterystyczna również dla przechodzących przez zmiany małych dorosłych.

Z drugiej strony, nastolatkowie przechodzą przez szereg zmian psychicznych, szczególnie przez wzmożoną produkcję hormonów, przez co bywają bardziej nerwowi i wpadający w zmienne nastroje co również przywodzi na myśl zachowanie poddenerwowanego indyka. Indyki istotnie są stworzeniami bardzo wrażliwymi na zmiany w otoczeniu, na co mają w zwyczaju reagować w bardzo trudny do przewidzenia i czasem agresywny sposób.

Do tego osobom wchodzącym w dorosłość często towarzyszy przekonanie o swojej nieomylności i potrzeba zwrócenia na siebie uwagi, co w języku hiszpańskim można określić czasownikiem pavonearse (‘pysznić się’), które wywodzi się bezpośrednio od słowa pavo (‘indyk’).

Źródło: Romero M., Let’s Spanish Express it! – ¡Estás en la edad del pavo!, 2018 [na:] spanishexpress.co.uk (dostęp: 08.08.2020).