discusión bizantina

 

Dyskusja bizantyjska (hiszp. discusión bizantina) to jałowa rozmowa o niczym, która niczego nie wnosi a rozwleka się w nieskończoność.

Mistrzami takich bezsensownych dywagacji byli członkowie greckiego Kościoła prawosławnego, którzy działali na terenie Konstantynopola, stolicy Cesarstwa Bizantyjskiego. Gdy tureccy muzułmanie stali już niemal u bram miasta, żeby przejąć je z rąk chrześcijan, władze Kościoła zajmowały się błahymi zagadnieniami  dotyczącymi szczegółów ich wiary jak na przykład ustalanie płci aniołów.

Dyskusje te mogą wydawać się dzisiaj zupełnie pozbawione sensu ale ówcześnie chrześcijaństwo doświadczało w tym czasie tzw. schizmy focjańskiej i musiało pewne kwestie ustalić na nowo. Ze względu na drobne różnice w wierze nastąpił wtedy (nie pierwszy i nie ostatni) rozłam na Wschód (ze stolicą w Konstantynopolu i mówiący po grecku) i Zachód (ze stolicą w Rzymie i posługujący się łaciną).

Ówczesny patriarcha Konstantynopola, Focjusz, od którego schizma dostała swoją nazwę, ogłosił papieża Mikołaja heretykiem, ponieważ ten uznawał, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna podczas gdy Kościół Wschodni uznawał, że narodził się on z samego Boga Ojca. Do tego doszło kilka innych detali jak rodzaj pieczywa spożywanego podczas komunii (na Wschodzie był to kwas na zakwasie a na Zachodzie niekwaszony opłatek lub hostia) oraz kwestia czyśćca (w Kościele Wschodnim nie uznawano jego istnienia). Podczas gdy władze kościelne zajmowały się kwestiami tak małej wagi, Imperium Osmańskie powoli dążyło do odbicia tych ziem, co udało im się finalnie w 1453 roku.


Źródła:

1. Borja R., Discusión bizantina, 2018 [na:] enciclopediadelapolitica.org (dostęp: 19.10.2022).
2. Gnaś H., Wielka schizma wschodnia, 2022 [na:] ciekawostkihistoryczne.pl (dostęp: 19.10.2022).