ni chicha ni limoná

O rzeczy, która jest do niczego nie podobna, mówimy, że nie jest ani chichą ani lemoniadą (hiszp. ni chicha ni limoná). Lemoniada to naturalnie słodki napój cytrynowy, a chicha?

W języku kolokwialnym chicha to mniej więcej tyle, co nasze “mięsko”, pojawia się bowiem w takich wyrażeniach jak ¡cómete también la chicha y no solamente las patatas!, czyli odpowiednich naszego “ziemniaczki zostaw ale mięsko zjedz”.

Jednak w tym przypadku chicha to południowoamerykański napój alkoholowy wyrabiany z kukurydzy a znany i wyrabiany już przez Inków. Tradycyjny wyrób chichy bywa uznawany przez Europejczyków za dość zniechęcający, ponieważ w początkowej fazie produkcji ziarna kukurydzy muszą zostać bardzo dokładnie przeżute, po czym fermentują w ciepłej wodzie. Podobnie jak lemoniada, chicha ma żółtawy kolor i kwaśny smak. Jeśli nie wiadomo „czy to chicha czy lemoniada”, znaczy, że jest to nijakie, pozbawione cech charakterystycznych.

W 1971 roku chilijski piosenkarz Víctor Jara wydał piosenkę pod tytułem Ni Chicha Ni Limoná, w której używa omawianego tu wyrażenia w kontekście społecznym, komentując w ten sposób osoby o podwójnej moralności.

Źródło:

Chicha, definición y etimología de los fermentados originarios de América [na:] thebeertimes.com (dostęp: 20.01.2021).