tocar el cielo con las manos

Dotknięcie rękami nieba (hiszp. tocar el cielo con las manos) to metaforycznie osiągnięcie szczytu swoich marzeń, zdobycie największego możliwego szczęścia, spełnienia lub sukcesu. Niebo symbolizuje wszystko, co dobre, ale jednocześnie znajduje się poza ludzkim zasięgiem, dlatego dotykanie go rękami oznacza zdobycie tego, co wydawało się nieosiągalne.

Niebo jako szczyt szczęścia pojawia się również w innych powiedzeniach, możemy bowiem być w siódmym niebie (hiszp. estar en el séptimo cielo), kiedy czujemy się świetnie. Zgodnie z żydowską, a później również i muzułmańską kosmografią, niebo składa się z siedmiu poziomów, z których ostatni jest zamieszkiwany przez Stwórcę, panuje tam niczym niezmącony spokój i szczęśliwość i nikt tam nie ma wstępu.

W 2013 roku kolumbijski zespół Niche grający muzykę do salsy wydał album Tocando el cielo con la manos (‘Dotykając rękami nieba’) z utworem o tym samym tytule.

Źródło:

Buitrago A., Diccionario de dichos y frases hechas, 2007 (pod hasłem “tocar el cielo con las manos”)  [na:] academia.edu (dostęp: 20.01.2021).