Hiszpańskie skarby: 15 miast wpisanych na listę UNESCO

Hiszpania to kraj niezwykle bogaty w historię i kulturę. Nie bez powodu na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO zostało wpisanych aż 15 hiszpańskich miast! Od starożytnych miejsc po średniowieczne miasta i architektoniczne cuda, te miejsca zachwycają swoją niepowtarzalną atmosferą i dziedzictwem. Czy potraficie wymienić wszystkie z nich?

1. Salamanka: Miasto uniwersyteckie

Salamanka, położona w zachodniej części Hiszpanii, jest słynna ze swojego historycznego uniwersytetu, który został założony w XIII wieku i, co ciekawe, jest jednym z najstarszych w Europie. Miasto jest uznane za jedno z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju i przyciąga studentów z całego świata. To też jeden z najczęstszych kierunków wymian ERASMUS. Jego starówka, zbudowana głównie z piaskowca, jest prawdziwą perełką architektoniczną, z monumentalną Katedrą i Uniwersyteckim Placem, który zachwyca swoją harmonią i pięknem. Spacerując ulicami Salamanki, można poczuć prawdziwe życie studenckie i cieszyć się atmosferą kulturalną tego wyjątkowego miasta.

Na fasadzie Uniwersytetu w Salamance jest ukryta rzeźba przedstawiająca żabę. Jej znalezienie ma podobno przynieść szczęście, a zadanie to nie jest łatwe. Źródło fotografii: spain.info.

2. Santiago de Compostela: Cel pielgrzymek

Santiago de Compostela, położone w regionie Galicja, jest duchowym sercem Hiszpanii i celem pielgrzymek od wieków. Miasto to jest domem dla słynnej Katedry św. Jakuba, gdzie według tradycji znajduje się grób Apostoła o tym samym imieniu. Każdego roku tysiące pielgrzymów wędruje do Santiago de Compostela, aby dotknąć jego świętych relikwii i doświadczyć duchowej podróży. Oprócz katedry, miasto ma również urokliwą starówkę z wąskimi uliczkami, placami i malowniczymi kamienicami, które zachęcają do spacerów i odkrywania kolejnych zakątków.

Katedra świętego Jakuba jest celem tysięcy pielgrzymów, którzy przebywają niekiedy kilkaset kilometrów pieszo, żeby pomodlić się przy relikwii świętego. Pielgrzymi w drodze poszukują znaków przedstawiających tzw. muszlę świętego Jakuba czyli symbol wskazujący drogę do Santiago. Takie symbole znaleźć można na całym szlaku w różnych europejskich krajach, również na gdańskiej starówce. Źródło fotografii: szlakjakuba.com.

3. Toledo: Miasto trzech kultur

Toledo, położone na wzgórzach nad rzeką Tag, jest symbolem tolerancji i harmonii między różnymi kulturami. Miasto to, z wpływami chrześcijańskimi, żydowskimi i muzułmańskimi, jest prawdziwym świadectwem koegzystencji tych trzech kultur. To właśnie tu za ich sprawą na przełomie XII i XIII wieku powstała Toledańska Szkoła Tłumaczy. Starówka miasta Toledo otoczona potężnymi murami obronnymi, zachowała średniowieczny układ urbanistyczny i jest domem dla majestatycznych kościołów, synagog i meczetów. Warto odwiedzić Katedrę św. Marii, Synagogę Santa María la Blanca oraz Alcázar, aby poznać historię i dziedzictwo tego niezwykłego miasta.

Toledo jest miastem, gdzie można na żywo doświadczyć różnorodności kultur, które tworzyły dzisiejszą Hiszpanię.
Źródło fotografii: tripadvisor.co.uk.

4. Alcalá de Henares: Ziemia Cervantesa

Alcalá de Henares, miasto urodzenia wielkiego hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa, to nie tylko symbol literackiego dziedzictwa Hiszpanii, ale także ważny ośrodek kultury i edukacji. Jego zabytkowy uniwersytet, założony w XVI wieku, nadal przyciąga studentów z całego świata. Starówka Alcalá de Henares zachowała swój średniowieczny układ urbanistyczny oraz liczne zabytki, takie jak katedra, pałac arcybiskupi i liczne kościoły.

Miasto narodzin Cervantesa zachwyca dziś kolorową i kwitnącą starówką oraz historyczną architekturą sięgającą Złotego Wieku.
Źródło fotografii: spain.info.

5. Ávila: Matka hiszpańskiego mistycyzmu

Ávila to miasto otoczone potężnymi murami obronnymi, które zachowały się w doskonałym stanie i są uważane za jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortyfikacji w Europie. Miasto jest również znane z licznych kościołów i klasztorów, w tym z klasztoru Santo Tomás, który jest jednym z najważniejszych przykładów hiszpańskiego gotyku. To właśnie stąd pochodzi matka hiszpańskiego mistycyzmu – Święta Teresa.

Romańskie kościoły oraz świetnie zachowane średniowieczne fortyfikacje czynią z Ávili nie tylko miasto mistyczne ale również miasto żywej historii. Źródło fotografii: spain.info.

6. Baeza: Stolica renesansu

Baeza, położona w prowincji Jaén, jest uznana za jeden z najważniejszych zespołów architektonicznych renesansu w Hiszpanii. Jej zabytkowy układ urbanistyczny, plac Plaza del Populo oraz katedra św. Marii to tylko niektóre z atrakcji tego urokliwego miasta, które przyciąga miłośników sztuki i architektury z całego świata.

Zabytkowy plac z katedrą świętej Marii to tylko jedna z wielu historycznych atrakcji czekających na turystów w Baezie.
Źródło fotografii: tripadvisor.com.

7. Kordoba: Dawna stolica kalifatu

Kordoba, niegdyś stolica kalifatu, jest znana z jednego z najbardziej imponujących zabytków islamskiej architektury w Hiszpanii – Mezquita, czyli Wielkiej Meczet-Katedry. Oprócz Mezquity, Kordoba ma wiele innych atrakcji, takich jak Alcázar de los Reyes Cristianos, żydowska dzielnica Judería oraz starówka, która jest pełna urokliwych uliczek i dziedzińców.

Wielki Meczet w Kordobie zwany po hiszpańsku Mezquita charakteryzuje się lasem kolumn o charakterystycznie zdobionych łukach. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów arabskiej architektury na Półwyspie Iberyjskim tuż obok Alhambry w Granadzie.
Źródło fotografii: podrozepoeuropie.pl.

8. Cáceres: Miasto-labirynt

Cáceres to miasto o niezwykłej atmosferze, które zachowało swoją średniowieczną architekturę w doskonałym stanie. Jego starówka, wpisana na listę UNESCO, jest labiryntem wąskich uliczek, placów i zabytkowych budynków, które przenoszą odwiedzających w czasie do średniowiecza. Warto zobaczyć tu katedrę św. Marii oraz pałac biskupi.

Wizyta w Cáceres to prawdziwa podróż w przeszłość. Centrum miasta wygląda tu dokładnie tak jak sześć wieków temu.
Źródło fotografii: getyourguide.pl.

9. Cuenca: Miasto wiszących domów

Cuenca to miasto zlokalizowane na skalistych wzgórzach, które zachwyca swoją spektakularną architekturą i malowniczym położeniem. Jego najbardziej znaną atrakcją są tzw. wiszące domy, czyli budynki przypominające średniowieczne zamki, które dosłownie wiszą nad przepaścią. Oprócz wiszących domów warto odwiedzić katedrę i kościół św. Pawła.

Wiszące zabudowania w Cuence robią wrażenie zbudowanych tuż nad przepaścią i gotowych w każdej chwili w nią wpaść.
Źródło fotografii: Freeartists na iStock.

10. Mérida: Rzymskie dziedzictwo Półwyspu

Mérida, stolica rzymskiej prowincji Lusitania, jest bogata w starożytne zabytki, które przyciągają miłośników historii z całego świata. Jej najbardziej imponującą atrakcją jest kompleks archeologiczny Mérida, który obejmuje rzymski teatr, amfiteatr, most oraz akwedukt, które są doskonałymi przykładami rzymskiego dziedzictwa w Hiszpanii.

Pozostałości po architekturze Cesarstwa Rzymskiego można zobaczyć w Meridzie na każdym kroku. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa emerita, ponieważ tam właśnie wysyłano emerytowanych żołnierzy rzymskich na spoczynek.
Źródło fotografii: thedailybeast.com.

11. Segowia: Miasto na wzgórzu

Segovia, położona na wzgórzu w północnej części kraju, zachwyca swoją architekturą i panoramą widokową. Jej najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest rzymski akwedukt, który jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury rzymskiej w Hiszpanii. Oprócz akweduktu, warto odwiedzić Alcázar oraz gotycką katedrę.

Gigantyczny rzymski akwedukt w centrum Segowii niewątpliwie robi wrażenie. Źródło fotografii: SeanPavonePhoto na istockphoto.com.

12. San Cristóbal de La Laguna: kolonialne dziedzictwo Hiszpanii

San Cristóbal de La Laguna, położone na wyspie Teneryfa, jest uznane za pierwsze planowane miasto kolonialne na Wyspach Kanaryjskich. Jego starówka, z unikalną architekturą i układem urbanistycznym, jest przykładem hiszpańskiego kolonialnego dziedzictwa w regionie.

Architektura San Cristóbal (dosłownie: Święty Krzysztof) to typowy przykład stylistyki kolonialnej, którą można zobaczyć również w wielu krajach Ameryki Łacińskiej. Źródło fotografii: dotravel.com.

13. Tarragona: Podróż do epoki rzymskiej

Tarragona, miasto położone na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, zostało wpisane na listę UNESCO ze względu na swoje wyjątkowe dziedzictwo z okresu rzymskiego. Jest to miejsce o bogatej historii i licznych zabytkach, które są doskonałym przykładem rzymskiego dziedzictwa kulturowego. Zachowały się tu imponujące pozostałości rzymskiej architektury, takie jak amfiteatr, akwedukt, forum, nekropolę oraz inne budowle publiczne i prywatne. Tarragona odegrała istotną rolę w historii rzymskiej Hiszpanii jako stolica prowincji Hispania Tarraconensis. Jej pozostałości są ważnym źródłem wiedzy na temat życia i kultury w starożytności.

Tarragona jest pełna rzymskich zabytków ale ludzie osiedlili się tu jeszcze na długo przed przybyciem na ten teren Rzymian. Pierwotnie na tym terenie mieszkały plemiona Iberów i Kartagińczyków, którzy temu miastu nadali nazwę Tarchon.
Źródło fotografii: wposzukiwaniu.pl.

14. Eivissa: Nie tylko fiesta

Ibiza, znana głównie jako popularny cel turystyczny ze względu na swoje plaże i życie nocne, ma również swoje dziedzictwo kulturowe, które zostało wpisane na listę UNESCO, a jest nim miasto Eivissa. Historyczna starówka Ibiza Town, z jej twierdzą Dalt Vila, jest doskonałym przykładem architektury obronnej z XVII wieku, która zachowała się w doskonałym stanie.

Choć Ibiza kojarzona jest przede wszystkim z życiem nocnym i hipisami w latach 70' to jej stolica jest prawdziwą perłą architektury historycznej. Źródło fotografii: hotels.com.

15. Ubeda: miasto renesansu

Malowniczo położone miasto w prowincji Jaén w południowej Hiszpanii, zostało wpisane na listę UNESCO głównie ze względu na swoją wyjątkową architekturę renesansową i urbanistyczną. Zachowały się tu jej liczne przykłady, w tym pałace, kościoły, klasztory i inne budowle publiczne, które są znaczącym elementem krajobrazu miejskiego.

Ubeda jest malowniczym miastem, które jest znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów niż inne andaluzyjskie atrakcje więc w sezonie jest perełką dla osób, które szukają jednocześnie historii i relaksu. Jednocześnie region, w którym się znajduje, słynie z najlepszej oliwy w całym kraju. Źródło fotografii: © Credit to iStock/fotomicar.

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia otwierająca artykuł: Foto: milosk50 / Shutterstock.

2. Jeden dzień w Salamance [na:] https://www.spain.info/pl/szlak/salamanka-jeden-dzien/ (18.02.2024).

3. Historia i zabytki Santiago de Compostela [na:] https://www.szlakjakuba.com/historia-zabytki-santiago-de-compostela/ (18.02.2024).

4. Toledo. Zabytki i atrakcje miasta trzech kultur [na:] http://hiszpania-portal.pl/kastylia-la-mancha-estremadura-zwiedzanie-zabytki-atrakcje/toledo/ (18.02.2024).

5. Únicas y bellas: Las 15 ciudades españolas que son patrimonio de la humanidad [na:] https://viajes.nationalgeographic.com.es/a/unicas-bellas-15-ciudades-espanolas-que-son-patrimonio-humanidad_13772 (18.02.2024).

6. https://www.ciudadespatrimonio.org/presentaciondelgrupo/index.php?id=3 (18.02.2024).

7. Lista del Patrimonio Mundial [na:] https://whc.unesco.org/es/list/?iso=es&search= (18.02.2024).

8. Patrimonio Mundial [na:] https://www.exteriores.gob.es/RepresentacionesPermanentes/unesco/es/UNESCO%20en%20Espana/Paginas/Inscripciones%20UNESCO/Patrimonio-Mundial.aspx (18.02.2024).