Día de Andalucía

Słynąca z radosnego stylu życia Andaluzja ma swój wyjątkowy dzień – Día de Andalucía, czyli Święto Andaluzji, obchodzone hucznie 28 lutego. Czy wiecie dlaczego i jak Andaluzyjczycy obchodzą swoje święto?

Andaluzja jest drugą pod względem wielkości największą wspólnotą autonomiczną (odpowiednik województwa) Hiszpanii, a zarazem najbardziej zaludnioną. Region ten graniczy z Portugalią na zachodzie oraz z Morzem Śródziemnym na południu, a jej stolicą jest miasto Sewilla. Znany jest on z bogatej historii, kultury i tradycji, który łączy w sobie wpływy europejskie, afrykańskie i arabskie, co widać w jego sztuce, architekturze, muzyce i kuchni. Region ten jest również popularnym celem turystycznym, przyciągającym odwiedzających swoimi słonecznymi plażami, zabytkami, pysznym jedzeniem oraz tradycyjnym flamenco, które rozbrzmiewa w każdym jego zakamarku.

Na fladze Andaluzji zieleń symbolizuje nadzieję a biel - niewinność. Na jej środku znajduje się andaluzyjski herb, na którym widnieje Herkules poskramiający lwy. Poniżej widoczna jest inskrypcja Andalucía por sí, para España y la Humanidad ('Andaluzja dla siebie, dla Hiszpanii, dla ludzkości'). Źródło fotografii: clubrural.com.

Historia dnia Andaluzji

Día de Andalucía ma swoje korzenie w historii walki Andaluzyjczyków o autonomię i zakończeniu centralizmu w Hiszpanii. To właśnie ten region ucierpiał najbardziej w trakcie reżimu dyktatora Francisco Franco. Generał tłumił wszystkie przejawy ruchów autonomicznych i separatystycznych. Zakazane było posługiwanie się językami mniejszościowymi oraz używanie innych niż narzucone odgórnie symboli narodowych. Dopiero po jego śmierci w 1975 roku, Hiszpanie mogli powoli przywracać spokój w kraju. To doprowadziło do referendum, które odbyło się w 28 lutego 1980 roku, w którym to Andaluzyjczycy opowiedzieli się za autonomią regionu, co stało się początkiem nowej ery dla Andaluzyjczyków. Święto Andaluzji, które dziś uważane jest za święto narodowe obchodzone jest właśnie w rocznicę tego historycznego wydarzenia.

28 lutego 1980 roku Andaluzyjczycy świętowali autonomię swojego regionu. Po tym jak generał Franco narzucił Hiszpanii jeden język i spójne symbole narodowe, w kraju nie było miejsca na dialekty i odrębność mniejszości narodowych. Po jego śmierci wiele regionów Hiszpanii odzyskało swoją autonomię a niektóre dialekty jak kataloński, galicyjski czy baskijski uzyskały status języków oficjalnych.
Źródło fotoggrafii: elcorreoweb.es.

Jak obchodzą święto Andaluzyjczycy?

Pomimo, że święto przypada na 28 lutego, obchody trwają niemal cały tydzień. Okres ten nazywany jest Semana Cultura (pol. Tydzień Kultury) lub Semana Blanca (pol. Biały Tydzień). W tym czasie w całej Andaluzji odbywają się różnorodne wydarzenia, w których mieszkańcy celebrują swoją kulturę, sztukę i tradycje. Na ulicach miast organizowane są parady, koncerty flamenco, pokazy tańca sevillanas (typowy dla tego regionu styl tańca wykonywanego w parach, niekiedy zaliczany do styli flamenco) oraz degustacje regionalnych potraw i napojów, takich jak gazpacho, pescaíto frito czy sherry. Niektóre miasta dekorują się również andaluzyjskimi flagami (flaga składa się z trzech poziomych pasów: dwóch zielonych i środkowego białego przyozdobionych na środku godłem Andaluzji z mitycznym Heraklesem wewnątrz) i kolorowymi girlandami, aby uczcić tę wyjątkową okazję. W piątek poprzedzający święto w andaluzyjskich szkołach organizowane są apele podczas których uczniowie śpiewają hymn, wystawiają przedstawienia, a także biorą udział w licznych konkursach.

Flamenco jest perłą andaluzyjskiej kultury więc Dzień Andaluzji jest pełen tańca i śpiewu. Na fotografii tradycyjnie ubrane kobiety tańczą na tle kompleksu pałacowego w Sewilli. Źródło: spain.info.

Podczas tak wyjątkowego święta nie może zabraknąć flamenco, które jest nieodłącznym elementem andaluzyjskiej kultury, a także głównym bohaterem wielu wydarzeń takich jak koncerty czy pokazy tańca, które przyciągają zarówno lokalną społeczność, jak i turystów z całego świata. Muzyka flamenco, pełna pasji i emocji, nie bez powodu stanowi serce i duszę andaluzyjskiego święta, bo to właśnie w tym regionie na świat przyszły największe gwiazdy gatunku jakimi są Paco de Lucia czy Camarón de la Isla.

Duma regionalna

Día de Andalucía to nie tylko okazja do świętowania kultury i tradycji, ale także do wyrażenia jedności i dumy regionalnej. W dniu święta Andaluzjczycy z całego regionu jednoczą się, aby uczcić swoją tożsamość kulturową i historyczną. Día de Andalucía jest jednym z najbardziej radosnych i kolorowych wydarzeń w kalendarzu andaluzyjskim. To czas, kiedy mieszkańcy Andaluzji mogą celebrować swoją kulturę, tradycje i dziedzictwo, jednocześnie wyrażając swoją dumę z przynależności do tego pięknego regionu. Święto Andaluzji to nie tylko okazja do zabawy i radości, ale także moment refleksji nad historią, jednością i przyszłością Andaluzji.

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia otwierająca artykuł: wopc.co.uk.

2. Dzień Andaluzji [na:] https://bimkal.pl/hiszpania/dzien-andaluzji (18.02.2024).

3. Dia de Andalucia [na:] https://www.juntadeandalucia.es/presidencia/28f/ (18.02.2024).

4. ¿Por qué se celebra el Día de Andalucía el 28 de febrero? [na:] https://www.malagahoy.es/la-farola/por-que-celebra-Dia-Andalucia-28-febrero_0_1768925157.html (18.02.2024).