Ayahuasca – tajemnicza ceremonia z Amazonii

Ayahuasca – dla wielu brzmi ona jak tajemniczy napój z dżungli, a dla innych jak sposób na zrozumienie wszechświata bez konieczności oglądania “Matrixa” kilka razy. Ten magiczny eliksir, będący gorzkim naparem z dwóch roślin (Banisteriopsis caapi oraz Psychotria viridis) stosowanym głównie przez południowoamerykańskich szamanów, pochodzi z Amazonii i jest znany ze swoich mocnych właściwości halucynogennych, które mogą przenieść cię na kosmiczną wycieczkę bez konieczności opuszczania twojego własnego salonu. Wielu twierdzi, że wpływa ona korzystnie na zdrowie, inni wręcz przeciwnie. Przez niektórych nazywana „małą śmiercią”, przez innych „pnączem duszy”. Czym więc tak naprawdę ona jest?

Skład i działanie

Głównymi składnikami ayahuaski są liście Psychotria viridis, zawierające DMT (dimetylotryptamina) oraz łodygi Banisteriopsis caapi, bogate w inhibitujące enzymy MAO (monoaminooksydazę). Połączenie tych dwóch składników powoduje intensywne, często wizualne halucynacje, głębokie przeżycia duchowe i często fizyczne odczucie “oczyszczenia” organizmu. Stan po wypiciu ayahuaski przypomina ten po spożyciu LSD i może potrwać aż do 6 godzin!

Ayahuasca to napar z liści rośliny o nazwie Psychotria viridis oraz łodyg Banisteriopsis caapi rosnących w Amazonii.
Źródło fotografii: hyperreal.info.

Historia i tradycja

Użycie ayahuaski w celach rytualnych sięga setek, jeśli nie tysięcy lat wstecz. Wielu rdzennych mieszkańców Amazonii uważa ayahuaskę za święte narzędzie, które umożliwia im komunikację z duchami, uzdrawia ciało i umysł oraz przekazuje mądrość przodków. Rytuały związane z ayahuaską są prowadzone przez tzw. “ayahuasqueros” czyli szamanów, którzy posiadają głęboką wiedzę na temat rośliny i jej właściwości. Przed rozpoczęciem rytuału należy przestrzegać diety narzuconej przez szamana. Ceremonię rozpoczyna samo przygotowanie naparu: rozgniecenie w moździerzu wspomnianych wyżej roślin, które następnie wrzuca się i gotuje w ogromnym kotle z wodą. Gdy wywar ten zgęstnieje rozpoczyna się właściwa część ceremonii, czyli wypicie naparu. Uczestnicy następnie oczekują na hipnotyczny trans, w którym pojawiają się wrażenie jasnowidztwa i telepatii, kontaktu z przodkami i oddzielenie duszy od ciała. Przed oczami ludzi będących pod wpływem ayahuasci pojawiają się kolorowe, geometryczne kształty tzw. fotosfeny.

Nieodłącznym elementem ceremonii ze spożyciem ayahuaski jest szaman, który przygotowuje napar i jest przewodnikiem duchowym przygotowującym śmiałków na doznania pod wpływem narkotyku. Źródło fotografii: paracelsus-recovery.com.

Ale żeby nie było tak kolorowo…

Istnieje cała masa skutków ubocznych m.in. nudności, wymioty, biegunka, lęk i psychoza. Współczesne badania sugerują, że ayahuasca może mieć potencjał terapeutyczny, szczególnie w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęki czy uzależnienia. Jednak warto mieć na uwadze, że same składniki ayahuaski są… wpisane na listę składników nielegalnych! W Polsce znajdują się one nawet na liście środków odurzających, a ich zarówno dystrybucja, jak i zażywanie jest prawnie zabronione.

Popularność wśród turystów

W ostatnich latach, dzięki wzrostowi zainteresowania medycyną alternatywną i duchowością, ayahuasca zyskała na popularności wśród turystów szukających autentycznych doświadczeń szamańskich. Warto jednak podkreślić, że prawdziwa tradycyjna ceremonia z ayahuaską to nie jest atrakcja turystyczna i jej używanie bez odpowiedniego przygotowania i nadzoru może być niebezpieczne. Trzeba też pamiętać, że istnieje coraz więcej oszustów, którzy wcale nie są specjalnie przygotowanymi szamanami, lecz zwykłymi oszustami, dla których południowoamerykańska tradycja stała się zwykłym biznesem.

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Ayahuasca – czym jest i jak wygląda? Wpływ na zdrowie i zagrożenia [na:] https://www.medonet.pl/zdrowie,ayahuasca—czym-jest-i-jak-wyglada–wplyw-na-zdrowie-i-zagrozenia,artykul,92744644.html (14.04.2024).

2. Ayahuasca – co to jest i jak działa? [na:] https://greenbotanica.pl/ayahuasca-co-to-jest-i-jak-dziala/ (14.04.2024).

3. Ceremonia ayahuasca (ajałaska) – na czym polega ten rytuał? [na:] https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-alternatywna/ceremonia-ayahuasca-ajalaska-na-czym-polega-ten-rytual-aa-5tPc-ScxQ-LCwQ.html#ceremonia-ajalaska-ayahuasca-na-czym-polega (14.04.2024).