Bitwa na wino w Haro

W samym sercu prowincji La Rioja, gdzie każdy rok jest dobrą okazją do świętowania i picia wina, miasteczko Haro postanowiło wprowadzić coś więcej niż tradycyjne fiesty i flamenco. W Haro, kiedy mówią “bitwa”, mają na myśli coś zdecydowanie bardziej… odurzającego!

Każdego roku, w dzień świętego Piotra, 29 czerwca, mieszkańcy Haro i ich goście z całego świata gromadzą się na placu, gdzie w VI wieku zmarł patron miasta San Felices de Bilibio, i z niecierpliwością, po zakończeniu mszy świętej w pustelni około godziny ósmej rano, wyczekują na sygnał do rozpoczęcia bitwy. Ale to nie jest zwykła bitwa – to bitwa na wino! Tak, dobrze przeczytaliście, to nie żart!

Bitwa na wino w Haro to istne szaleństwo, podczas którego wszyscy uczestnicy od stóp do głów są przemoczeni trunkiem z regionu la Rioja, znanym z najlepszych winnic w kraju. Źródło fotografii: wearetasters.com.

Aby wziąć udział w bitwie (hiszp. Batalla del vino) należy ubrać się na biało oraz zawiązać na szyi czerwoną chustkę. Nie można również zapomnieć o amunicji! Uczestnicy wyposażeni są w pistolety na wodę, butelki czy nawet miski wypełnione winem. Taki śmingus dyngus tylko w wersji Hiszpańskiej! Z chwilą rozpoczęcia bitwy, balony zaczynają fruwać w powietrzu, a strumienie wina zaczynają się lać w każdą stronę. Ludzie śmieją się, tańczą i, oczywiście, polewają się nawzajem winem, aż wszystko wokół staje się mokre, lepkie i purpurowe. Po kilku godzinach bitwy, całe miasteczko przypomina gigantyczne dzieło sztuki, z barwnymi plamami i śladami wina na każdym zakątku .Cała bitwa trwa około pięciu godzin. Dla tych najbardziej wytrwałych, impreza przenosi się na plac Plaza de la Paz, gdzie skosztować można regionalnych potraw i wina przy tradycyjnych hiszpańskich rytmach.

Choć w grę wchodzi alkohol, to bitwa na wino jest w rzeczywistości rodzinna imprezą z uczestnikami w każdym wieku.
Źródło fotografii: wine-fight.com.

Festyn ten, mimo że nie zdobył wielkiego rozgłosu poza granicami Hiszpanii jak np. La Tomatina, jest jednym z najpopularniejszych świąt tego kraju. Legenda głosi, że zapoczątkował go spór terytorialny między Haro, a sąsiadującymi z nim miastami, szczególnie Miranda de Ebro. Haro spór ten wygrało, jednak od tego czasu, co roku władze miasta musiały wywieszać purpurową flagę w celu zaznaczenia granic swojego obszaru oraz po to, by uniknąć jego utraty. Niedługo potem, wzniesiona została tam kapliczka, która przyciągała liczne pielgrzymki. Pielgrzymi wieszali na niej purpurowe flagi, a jedna z legend głosi, że podczas jednej z takich wędrówek, jeden z uczestników polał swojego towarzysza winem i tak narodził się słynny festiwal.

Na koniec imprezy wszystkie białe koszulki stają się fioletowe a święto przeradza się w okazję do tańca i degustacji smakowitych napojów z regionu la Rioja. Źródło fotografii: harodigital.com.

Choć może to wydawać się dziwaczne dla większości mieszkańców Haro to wyjątkowy sposób na uczczenie tradycji winiarskiej, która jest głęboko zakorzeniona w ich kulturze. W końcu nie ma lepszego czerwonego wina, niż to z regionu La Rioja! Bitwa na wino nie tylko przypomina o długiej historii produkcji wina w La Rioja, ale to też doskonały sposób na rozładowanie stresu i spędzenie czasu z bliskimi w radosnej i niezapomnianej atmosferze.

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia ilustrująca artykuł: ebmfoto.com(24.06.2024).

2. Batalla del vino – czyli bitwa na wino w Hiszpanii [na:] https://dialogo.pl/batalla-del-vino-czyli-bitwa-na-wino-w-hiszpanii/ (14.04.2024).

3. Historia i zwyczaje bitwy na wino w Haro, La Rioja [na:] https://www.idealista.com/pl/news/styl-zycia-hiszpania/2018/05/25/2516-historia-i-zwyczaje-bitwy-na-wino-w-haro-la-rioja (14.04.2024).

4. Batalla del vino – Winna bitwa w regionie La Rioja [na:] https://hispanico.pl/batalla-del-vino-winna-bitwa/ (14.04.2024).