ver menos que Pepe Leches

Gdy ktoś ma wadę wzroku lub niedowidzi, mówimy, że ve menos que Pepe Leches (pol. dosł. widzi mniej niż Pepe Leches).

Pochodzenie tego idiomu nie jest do końca znane, ale istnieje wokół niego kilka legend. Pierwsze pytanie, które się nasuwa, to: kim był słynny Pepe Leches? Jedni mówią, że postać ta istniała naprawdę, inni, że to tylko bohater licznych miejskich legend.

Jedna z nich mówi o rzekomym dostawcy mleka, żyjącym na początku XX wieku w sewilskiej miejscowości El Viso del Alcor. Mówi się, że cierpiał na krótkowzroczność, która doprowadziła go pewnego dnia do tragedii, bowiem znany wśród lokalnej społeczności Pepe wpadł przez nią do studni.

Inna z legend miała miejsce w Madrycie. To tam pewien niedowidzący strażnik miejski o imieniu José Fernández Albusac wdawał się w bójkę za każdym razem, gdy dochodziło do najmniejszej ulicznej konfrontacji, przez co w krótkim czasie zyskał sobie prześmiewcze przezwisko „Pepe Leches”, które w dawnych czasach wśród niższych klas społecznych używane było do nazywania klapsów.

Źródło:
¿Cuál es el origen de la expresión ‘Ver menos que Pepe Leches’? [na:] https://blogs.20minutos.es/yaestaellistoquetodolosabe/el-origen-de-la-expresion-ver-menos-que-pepe-leches/ (02.06.2024).