8 największych festiwali muzycznych w krajach hispanojęzycznych

Sezon festiwalowy trwa w najlepsze, a wakacje już czyhają za rogiem. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w krajach hiszpańskojęzycznych odbywa się wiele znaczących festiwali muzycznych, które przyciągają zarówno lokalną publiczność, jak i międzynarodowe gwiazdy muzyczne. Oto osiem najważniejszych festiwali muzycznych krajów hiszpańskojęzycznych:

1. Primavera Sound

Festiwal z 2022 roku w Barcelonie przyciągnął widownię takimi sławami jak Gorillaz, Charli XCX czy Dua Lipa. W 2024 roku na festiwalu zagościli Lana Del Rey i Vampire Weekend. Autor fotografii: GAELLE BERI.

Jeden z największych i najbardziej znanych festiwali muzycznych w Europie. Odbywa się on co roku między majem a czerwcem w Barcelonie. Prezentuje szeroki zakres gatunków muzycznych, od rocka i indie po muzykę taneczną. Występują tu największe światowe gwiazdy, a festiwal ten przyciąga co roku ogrom turystów z całego świata.

2. Rock al Parque

Festiwal Rock al Parque gości wiele gwiazd z samej Kolumbii oraz innych krajów hispanojęzycznych jak Julieta Venegas z Meksyku czy Ana Curra z Hiszpanii. Źródło fotografii: bogota.gov.co.

To największy i jeden z najważniejszych festiwali w Ameryce Łacińskiej, który gromadzi zarówno krajowe, jak i międzynarodowe zespoły rockowe i metalowe. Odbywa się co roku od 1995 w Bogocie (Kolumbia). Podczas festiwalu zwykle występuje około pięćdziesięciu gwiazd, które przyciągają ponad 400 000 fanów z całego świata.

3. Vive Latino

W tegorocznej edycji Vive Latino usłyszeć było można Paramore, Bad Religion i Scorpions.
Źródło: LATIN TIMES/COURTESY VIVE LATINO.

Jeśli myślisz, że muzyka latynoamerykańska to tylko salsa i reggaeton, ten festiwal z pewnością zmieni twoje zdanie. Oto miejsce, gdzie latynoski rytm łączy się z rockowymi brzmieniami, tworząc eksplozję muzyczną, która trwa całe trzy dni. Festiwal odbywa się nieprzerwanie każdego roku od 1998 w stolicy Meksyku.

4. Lollapalooza Chile

W trakcie trzydniowego festiwalu w Chile koncerty zaczynają się o 12:30 a kończą tuż po północy. Źródło fotografii: chile.travel.com.

Amerykański festiwal w sercu Chile? Dlaczego nie! To miejsce, gdzie największe gwiazdy muzyczne spotykają się z lokalnymi talentami, tworząc muzyczną paellę, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu.

5. Festival Internacional de Benicàssim (FIB)

Wejściówki na 3 dni festiwalu FIB można kupić od 46,50 euro za osobę a za 105 euro można wykupić limitowaną wejściówkę VIP z wstępem do specjalnych stref wypoczynkowych. Źródło fotografii: trendencias.com.

Kto by pomyślał, że Hiszpania, kraj słynący z flamenco i tapas, może być domem dla jednego z najbardziej alternatywnych festiwali w Europie? Tutaj (w Walencji) każdy znajdzie coś dla siebie, od fanów indie rocka po miłośników muzyki elektronicznej. Co więcej, podczas festiwalu odbywają się również pokazy mody, filmów krótkometrażowych oraz wystawy sztuki.

6. Festival Estéreo Picnic

W 2024 roku w Bogocie grają Thirty Second To Mars, Greta Van Fleet, M.I.A. i The Offspring oraz wiele innych.
Źródło fotografii: enter.co.

Jeśli myślisz, że piknik to tylko koc i kosz z pysznym jedzeniem, ten festiwal udowodni Ci, że wcale tak nie musi być! Co roku w marcu Bogota zamienia się w epicentrum muzycznej eksplozji, gdzie festiwalowicze tańczą w rytmie największych latynoskich i światowych hitów.

7. Viña del Mar International Song Festival

Viña del Mar to okazja, żeby lepiej poznać twórczość gwiazd latino jak Alejandro Sanz, Peso Pluma, Los Bunkers, María Becerra czy Maná. Źródło fotografii: 13.cl.

Viña del Mar International Song Festival to jedno z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w Ameryce Łacińskiej odbywających się nieprzerwanie od 1960 roku. Występowały na nim gwiazdy takie jak Julio Iglesias czy Daddy Yankee.

8. BIME Live

Po pandemicznej przerwie BIME powrócił z 4.500 artystami z 50 różnych krajów oferując 65 darmowych koncertów.
Źródło fotografii: Cortesía del BIME

W Bilbao, mieście słynącym z Guggenheima i pintxos, organizowany jest festiwal, który łączy w sobie różne gatunki muzyczne, od rocka i indie po muzykę elektroniczną. To prawdziwa uczta dla ucha i podniebienia! Co ciekawe, od 2022 roku odbywa się on także w Bogocie, w Kolumbii.

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia ilustrująca artykuł – autor: Christian Bertrand [na:] elperiodico.com.

2. Primavera Sound [na:] https://www.primaverasound.com/es (15.04.2024).

3. Vive Latona [na:] https://es.wikipedia.org/wiki/Vive_Latino (15.04.2024).

4. Rock al Parque [na:] https://en.wikipedia.org/wiki/Rock_al_Parque (15.04.2024).

5. Lollapalooza Chile [na:] https://en.wikipedia.org/wiki/Lollapalooza_Chile (15.04.2024).

6. Festival Internacional de Benicàssim [na:] https://en.wikipedia.org/wiki/Festival_Internacional_de_Benic%C3%A0ssim (15.04.2024).

7. Festival Estéreo Picnic [na:] https://en.wikipedia.org/wiki/Festival_Est%C3%A9reo_Picnic (15.04.2024).

8. Viña del Mar International Song Festival [na:] https://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C3%B1a_del_Mar_International_Song_Festival (15.04.2024).

9. What is Bime [na:] https://bime.org/en/pro/what-is-bime/ (15.04.2024).