20 ciekawostek na temat Ameryki Łacińskiej

Czy wiecie, gdzie znajduje się lodziarnia z największą ilością smaków lodów na świecie? W jakim kraju przysmakiem jest świnka morska oraz skąd pochodzi nazwa kraju Argentyna? Ameryka Łacińska, z bogatą historią i różnorodnym dziedzictwem kulturowym, jest fascynującym regionem, który kryje wiele niezwykłych tajemnic i ciekawostek. Od zapierających dech w piersiach krajobrazów po fascynujące tradycje kulinarne. Poznajcie 20 ciekawostek na temat tego wspaniałego, zróżnicowanego i odległego lądu!

1. Najbardziej zróżnicowane biologicznie miejsce na ziemi znajduje się właśnie w Ameryce Łacińskiej i jest nim Las Deszczowy Amazonki.

Amazonia to dom dla około 2,5 miliona różnych gatunków zwierząt oraz 14 tysięcy roślin. Źródło fotografii: Shutterstock.

2. W Paragwaju większość domów nie posiada dzwonków do drzwi. Zamiast tego goście, by zawiadomić gospodarzy o swoim przybyciu, klaszczą.

3. Salar de Uyuni (Boliwia) to największe solnisko na świecie. Jego powierzchnia wynosi ponad 10 500 km kw.

Solnisko Uyuni zmienia się w ciągu roku. W porze suchej zaschnięte kryształki soli przypominają śnieg a w porze deszczowej sól rozpuszcza się w warstwie wody tworząc lustrzaną taflę aż po horyzont.
Autor fotografii: Christopher Crouzet [na:] commons.wikimedia.org.

4. Stolica Boliwii, La Paz, jest najwyżej położoną stolicą na świecie.

5. W Boliwii nie ma ani jednej restauracji McDonald’s.

Wtulona w Andy stolica Boliwii znajduje się na wysokości 3 650 metrów nad poziomem morza. Z miasta można łatwo dostać się w góry kolejką linową. Źródło fotografii: beyondbeanie.com.

6. W Peru i Ekwadorze jednym z największych przysmaków jest… świnka morska.

7. Andy są najdłuższym łańcuchem górskim na Ziemi liczącym ponad 9000 km.

8. Ameryka Południowa jest kontynentem, w którym występują wszystkie strefy klimatyczne.

9. W Ameryce Południowej mówi się w ponad 300 językach, jednak to hiszpański i portugalski są tymi najbardziej rozpowszechnionymi. Co więcej, we wszystkich krajach Ameryki Południowej hiszpański ma status urzędowego.

Ciężko w to uwierzyć, ale adorowane w Europie jako uroczy pupile świnki morskie, w Peru biorą najpierw udział w festiwalu kostiumów, po czym są tuczone i zjadane jako przysmak. Źródło fotografii: joemonster.org.

10. W Brazylii jest ponad 2000 lotnisk, z czego największym portem lotniczym jest port w Sao Paulo.

11. Nazwa Argentyna pochodzi od słowa „srebro” (hiszp. argento).

12. Najmniejszym krajem na świecie jest leżący w Ameryce Południowej Surinam.

13. Najsuchszym miejscem na Ziemi jest pustynia Atacama w Chile. Nie padało na niej od ponad 40 lat!

Na pustyni Atacama niewiele roślin jest w stanie przeżyć. W niektórych miejscach nie padało ani razu odkąd prowadzone są badania więc trudno stwierdzić, kiedy był tam ostatni opad deszczu. Nieliczne juki, porosty i kaktusy pobierają wilgoć z osadzającej się nad ranem mgły. Źródło fotografii: getyourguide.pl.

14. Najbezpieczniejszym krajem Ameryki Południowej jest Chile.

15. Najbardziej wysuniętym na południe miastem świata jest Ushuaia w Argentynie. Nazywane jest ono również „miastem na końcu świata”.

16. Kostaryka jest jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który nie posiada wojska.

17. Wulkan Cuexcomate (Puebla, Meksyk) znany jest jako „najmniejszy wulkan świata” i ma wysokość 13 metrów i zewnętrzną średnicę 23 metrów.

Najmniejszy wulkan świata to w rzeczywistości nieaktywny już gejzer, który uformował się prawdopodobnie około tysiąca lat temu. Obecnie jest atrakcją turystyczną i za niewielką opłatą można zejść w głąb Cuexcomate, gdzie znajduje się naturalny basen z wodą. Źródło fotografii: minube.com.mx.

18. Kolejka linowa Mérida w Wenezueli jest najwyższą na świecie kolejką liniową.

19. Ekwador jest krajem o największej ilości rzek na metr kwadratowy na świecie.

20. Lodziarnia Coromoto w mieście Mérida w Wenezueli jest najbardziej aromatyczna lodziarnią na świecie. Można tu zjeść aż 593 smaki lodów, dzięki czemu lokal znajduje się na liście rekordów Guinessa!

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia otwierająca artykuł: elestimulo.com.

2. Ciekawostki o Ameryce Południowej [na:] https://ciekawostki.online/ciekawostki/672/o-ameryce-poludniowej/ (08.04.2024).

3. 10 ciekawych faktów o Ameryce Południowej [na:] https://www.kiwi.com/stories/pl/10-ciekawych-faktow-o-ameryce-poludniowej/ (08.04.2024).

4. Ciekawostki na temat Ameryki Południowej [na:] https://rodiziodebrazil.pl/ciekawostki-na-temat-ameryki-poludniowej/ (08.04.2024).

5. Ciekawostki o Ameryce Południowej [na:] https://travelchanneltv.pl/ciekawostki/ciekawostki-o-ameryce-poludniowej-ls7204382 (08.04.2024).

6. 25 ciekawostek o Ameryce Łacińskiej [na:] https://100-facts.com/pl/25-ciekawostek-o-ameryce-lacinskiej/ (08.04.2024).

7. 9 Zadziwiających Ciekawostek o Ameryce Południowej [na:] https://trzyameryki.pl/ameryka-poludniowa/ameryka-poludniowa-ciekawostki/ (08.04.2024).