Sanfermines

„¡¡Uno de enero, dos de febrero, tres de marzo, cuatro de abril, cinco de mayo, seis de junio, siete de julio, San Fermín!!”

Sanfermines, znane również jako Fiesta de San Fermín, to corocznie obchodzone od XVI wieku święto odbywające się w Pampelunie (hiszp. Pamplona), w północnej Hiszpanii (Nawarra), które przyciąga setki tysięcy turystów i uczestników z całego świata. Te tradycyjne fiesty mają miejsce od 6 do 14 lipca i są hołdem złożonym św. Fermínowi, patronowi miasta Pamplona.

Dziewięć dni, kiedy Pampeluna nie śpi

Fiesta rozpoczyna się 6 lipca, kiedy to w samo południe na Plaza Consistorial z balkonu Urzędu Miasta zostaje wystrzelona w powietrze raca tzw. Chupinazo. Od tego czasu jak to w Hiszpanii zwykło się mówić minie „dziewięć dni, kiedy Pampeluna nie śpi”. W trakcie trwania obchodów święta, codziennie bez wyjątku, o 8 rano na ulice starówki wypuszczanych jest sześć byków i kilka cabestros (ciągnących byków wołów), gdzie kierowani są przez uczestników biegu do areny korridy Plaza de Toros. Zamknięcie byków na arenie czyli tzw. encierro jest głównym wydarzeniem Sanfermines, które przyciąga zarówno odważnych biegaczy, jak i widzów z całego świata.

Gonitwa byków jest niebezpieczną rozrywką i uczestnicy muszą liczyć się z tym, że mogą się w trakcie nieźle poturbować.
Źródło fotografii: spain.info.

Nie tylko encierro

Oprócz słynnego encierro, Sanfermines oferuje bogaty program kulturalny i rozrywkowy, który obejmuje koncerty, pokazy uliczne, tradycyjne tańce, parady, pokazy fajerwerków i wiele innych atrakcji. Uczestnicy ubrani są w tradycyjne hiszpańskie stroje, głównie białe koszule i spodnie, czerwone chustki na szyi oraz fajas (pas biodrowy), tworząc w ten sposób charakterystyczny kolorowy, tradycyjny i rozbiegany krajobraz Nawarry. Jak to w Hiszpanii, w kraju żyjącym wspólnym jedzeniem, zwykle bywa, święto to jest również okazją do degustacji tradycyjnej kuchni navarrskiej, w tym znakomitego lokalnego wina i przysmaków takich jak pintxos czy tapas, które można spróbować w licznych barach i restauracjach w Pamplonie.

Czerwone chustki kojarzące się z rozjuszaniem byków to również charakterystyczny symbol fiesty Sanfermines.
Źródło fotografii: spain.info.

Niebezpieczna fiesta

Sanfermines w Pamplonie to bez wątpienia jedno z najbardziej ekscytujących i emocjonujących świąt na świecie, które przyciąga tysiące turystów ze wszystkich stron świata. Oczywiście, warto również wspomnieć, że Sanfermines, mimo swojego festiwalowego charakteru i atmosfery radości, niestety nie jest pozbawiony ryzyka, zwłaszcza podczas wspomnianego już głównego wydarzenia – biegu przed bykami. Niezaprzeczalnie byki, które biorą udział w biegu, są potężnymi i nieprzewidywalnymi zwierzętami, które mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli nie są odpowiednio kontrolowane. W ciągu ostatnich lat podczas Sanfermines miało miejsce kilka wypadków, w których uczestnicy zostali poważnie ranni lub nawet zginęli. Te tragiczne incydenty przypominają o ryzyku związanym z uczestnictwem w encierro i podkreślają potrzebę zachowania ostrożności i przestrzegania wszystkich wytycznych bezpieczeństwa. Organizatorzy Sanfermines oraz lokalne władze podejmują różne środki bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko wypadków podczas biegu przed bykami, takie jak zabezpieczenie trasy biegu barierami i zapewnienie obecności licznych służb ratowniczych i medycznych. Jednak mimo tych środków, uczestnicy biegu muszą być świadomi ryzyka i odpowiedzialnie podejmować decyzje, zanim zdecydują się wziąć udział w tym ekscytującym, ale także niebezpiecznym wydarzeniu.

Gonitwa byków stała się najbardziej rozpoznawalną przez turystów atrakcją Pamplony i co roku przyciąga tysiące śmiałków spragnionych prawdziwie niebezpiecznych doznań. Źródło fotografii: Adam Jones/Flickr.

Co ma wspólnego Święty Firmin z Ernestem Hemingwayem?

Pomimo ryzyka związanego z uczestnictwem w encierro, Sanfermines oferuje niezapomniane doświadczenie, które pozwala uczestnikom poczuć się częścią czegoś większego, doświadczyć autentycznej kultury hiszpańskiej i stworzyć wspomnienia na całe życie. Nic więc dziwnego, że sam Ernest Hemingway był tym świętem iście zainteresowany! Bowiem to właśnie mu uroczystości poświęcone świętemu Firminowi zawdzięczają swoją sławę poza granicami Hiszpanii, a dokładniej jego powieści „Słońce też wschodzi”, którego jednym z wątków była właśnie nawarska fiesta.

Autorka artykułu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia otwierająca artykuł: elpais.com.

2. Sanfermines – fiesta w Pampelunie (Nawarra) [na:] http://hiszpania-portal.pl/sanfermines-fiesta-pampeluna/ (23.04.2024).

3. Sanfermines czyli jak uczcić Świętego Firmina biegnąc przed bykiem [na:] https://hiszpanskiedelicje.com/2023/06/27/sanfermines/ (23.04.2024).

4. San Fermin [na:] https://hispanico.pl/san-fermin/ (23.03.2024).