Hiszpania to kraj niezwykle bogaty w historię i kulturę. Nie bez powodu na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO zostało wpisanych aż 15 hiszpańskich miast! Od starożytnych miejsc po średniowieczne miasta i architektoniczne cuda, te miejsca zachwycają swoją niepowtarzalną atmosferą i dziedzictwem. Czy potraficie wymienić wszystkie z nich?
1. Salamanka: Miasto uniwersyteckie
Salamanka, położona w zachodniej części Hiszpanii, jest słynna ze swojego historycznego uniwersytetu, który został założony w XIII wieku i, co ciekawe, jest jednym z najstarszych w Europie. Miasto jest uznane za jedno z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju i przyciąga studentów z całego świata. To też jeden z najczęstszych kierunków wymian ERASMUS. Jego starówka, zbudowana głównie z piaskowca, jest prawdziwą perełką architektoniczną, z monumentalną Katedrą i Uniwersyteckim Placem, który zachwyca swoją harmonią i pięknem. Spacerując ulicami Salamanki, można poczuć prawdziwe życie studenckie i cieszyć się atmosferą kulturalną tego wyjątkowego miasta.
2. Santiago de Compostela: Cel pielgrzymek
Santiago de Compostela, położone w regionie Galicja, jest duchowym sercem Hiszpanii i celem pielgrzymek od wieków. Miasto to jest domem dla słynnej Katedry św. Jakuba, gdzie według tradycji znajduje się grób Apostoła o tym samym imieniu. Każdego roku tysiące pielgrzymów wędruje do Santiago de Compostela, aby dotknąć jego świętych relikwii i doświadczyć duchowej podróży. Oprócz katedry, miasto ma również urokliwą starówkę z wąskimi uliczkami, placami i malowniczymi kamienicami, które zachęcają do spacerów i odkrywania kolejnych zakątków.
3. Toledo: Miasto trzech kultur
Toledo, położone na wzgórzach nad rzeką Tag, jest symbolem tolerancji i harmonii między różnymi kulturami. Miasto to, z wpływami chrześcijańskimi, żydowskimi i muzułmańskimi, jest prawdziwym świadectwem koegzystencji tych trzech kultur. To właśnie tu za ich sprawą na przełomie XII i XIII wieku powstała Toledańska Szkoła Tłumaczy. Starówka miasta Toledo otoczona potężnymi murami obronnymi, zachowała średniowieczny układ urbanistyczny i jest domem dla majestatycznych kościołów, synagog i meczetów. Warto odwiedzić Katedrę św. Marii, Synagogę Santa María la Blanca oraz Alcázar, aby poznać historię i dziedzictwo tego niezwykłego miasta.
4. Alcalá de Henares: Ziemia Cervantesa
Alcalá de Henares, miasto urodzenia wielkiego hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa, to nie tylko symbol literackiego dziedzictwa Hiszpanii, ale także ważny ośrodek kultury i edukacji. Jego zabytkowy uniwersytet, założony w XVI wieku, nadal przyciąga studentów z całego świata. Starówka Alcalá de Henares zachowała swój średniowieczny układ urbanistyczny oraz liczne zabytki, takie jak katedra, pałac arcybiskupi i liczne kościoły.
5. Ávila: Matka hiszpańskiego mistycyzmu
Ávila to miasto otoczone potężnymi murami obronnymi, które zachowały się w doskonałym stanie i są uważane za jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortyfikacji w Europie. Miasto jest również znane z licznych kościołów i klasztorów, w tym z klasztoru Santo Tomás, który jest jednym z najważniejszych przykładów hiszpańskiego gotyku. To właśnie stąd pochodzi matka hiszpańskiego mistycyzmu – Święta Teresa.
6. Baeza: Stolica renesansu
Baeza, położona w prowincji Jaén, jest uznana za jeden z najważniejszych zespołów architektonicznych renesansu w Hiszpanii. Jej zabytkowy układ urbanistyczny, plac Plaza del Populo oraz katedra św. Marii to tylko niektóre z atrakcji tego urokliwego miasta, które przyciąga miłośników sztuki i architektury z całego świata.
7. Kordoba: Dawna stolica kalifatu
Kordoba, niegdyś stolica kalifatu, jest znana z jednego z najbardziej imponujących zabytków islamskiej architektury w Hiszpanii – Mezquita, czyli Wielkiej Meczet-Katedry. Oprócz Mezquity, Kordoba ma wiele innych atrakcji, takich jak Alcázar de los Reyes Cristianos, żydowska dzielnica Judería oraz starówka, która jest pełna urokliwych uliczek i dziedzińców.
8. Cáceres: Miasto-labirynt
Cáceres to miasto o niezwykłej atmosferze, które zachowało swoją średniowieczną architekturę w doskonałym stanie. Jego starówka, wpisana na listę UNESCO, jest labiryntem wąskich uliczek, placów i zabytkowych budynków, które przenoszą odwiedzających w czasie do średniowiecza. Warto zobaczyć tu katedrę św. Marii oraz pałac biskupi.
9. Cuenca: Miasto wiszących domów
Cuenca to miasto zlokalizowane na skalistych wzgórzach, które zachwyca swoją spektakularną architekturą i malowniczym położeniem. Jego najbardziej znaną atrakcją są tzw. wiszące domy, czyli budynki przypominające średniowieczne zamki, które dosłownie wiszą nad przepaścią. Oprócz wiszących domów warto odwiedzić katedrę i kościół św. Pawła.
10. Mérida: Rzymskie dziedzictwo Półwyspu
Mérida, stolica rzymskiej prowincji Lusitania, jest bogata w starożytne zabytki, które przyciągają miłośników historii z całego świata. Jej najbardziej imponującą atrakcją jest kompleks archeologiczny Mérida, który obejmuje rzymski teatr, amfiteatr, most oraz akwedukt, które są doskonałymi przykładami rzymskiego dziedzictwa w Hiszpanii.
11. Segowia: Miasto na wzgórzu
Segovia, położona na wzgórzu w północnej części kraju, zachwyca swoją architekturą i panoramą widokową. Jej najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest rzymski akwedukt, który jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury rzymskiej w Hiszpanii. Oprócz akweduktu, warto odwiedzić Alcázar oraz gotycką katedrę.
12. San Cristóbal de La Laguna: kolonialne dziedzictwo Hiszpanii
San Cristóbal de La Laguna, położone na wyspie Teneryfa, jest uznane za pierwsze planowane miasto kolonialne na Wyspach Kanaryjskich. Jego starówka, z unikalną architekturą i układem urbanistycznym, jest przykładem hiszpańskiego kolonialnego dziedzictwa w regionie.
13. Tarragona: Podróż do epoki rzymskiej
Tarragona, miasto położone na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, zostało wpisane na listę UNESCO ze względu na swoje wyjątkowe dziedzictwo z okresu rzymskiego. Jest to miejsce o bogatej historii i licznych zabytkach, które są doskonałym przykładem rzymskiego dziedzictwa kulturowego. Zachowały się tu imponujące pozostałości rzymskiej architektury, takie jak amfiteatr, akwedukt, forum, nekropolę oraz inne budowle publiczne i prywatne. Tarragona odegrała istotną rolę w historii rzymskiej Hiszpanii jako stolica prowincji Hispania Tarraconensis. Jej pozostałości są ważnym źródłem wiedzy na temat życia i kultury w starożytności.
14. Eivissa: Nie tylko fiesta
Ibiza, znana głównie jako popularny cel turystyczny ze względu na swoje plaże i życie nocne, ma również swoje dziedzictwo kulturowe, które zostało wpisane na listę UNESCO, a jest nim miasto Eivissa. Historyczna starówka Ibiza Town, z jej twierdzą Dalt Vila, jest doskonałym przykładem architektury obronnej z XVII wieku, która zachowała się w doskonałym stanie.
15. Ubeda: miasto renesansu
Malowniczo położone miasto w prowincji Jaén w południowej Hiszpanii, zostało wpisane na listę UNESCO głównie ze względu na swoją wyjątkową architekturę renesansową i urbanistyczną. Zachowały się tu jej liczne przykłady, w tym pałace, kościoły, klasztory i inne budowle publiczne, które są znaczącym elementem krajobrazu miejskiego.
Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa
Źródła:
1. Fotografia otwierająca artykuł: Foto: milosk50 / Shutterstock.
2. Jeden dzień w Salamance [na:] https://www.spain.info/pl/szlak/salamanka-jeden-dzien/ (18.02.2024).
3. Historia i zabytki Santiago de Compostela [na:] https://www.szlakjakuba.com/historia-zabytki-santiago-de-compostela/ (18.02.2024).
4. Toledo. Zabytki i atrakcje miasta trzech kultur [na:] http://hiszpania-portal.pl/kastylia-la-mancha-estremadura-zwiedzanie-zabytki-atrakcje/toledo/ (18.02.2024).
5. Únicas y bellas: Las 15 ciudades españolas que son patrimonio de la humanidad [na:] https://viajes.nationalgeographic.com.es/a/unicas-bellas-15-ciudades-espanolas-que-son-patrimonio-humanidad_13772 (18.02.2024).
6. https://www.ciudadespatrimonio.org/presentaciondelgrupo/index.php?id=3 (18.02.2024).
7. Lista del Patrimonio Mundial [na:] https://whc.unesco.org/es/list/?iso=es&search= (18.02.2024).
8. Patrimonio Mundial [na:] https://www.exteriores.gob.es/RepresentacionesPermanentes/unesco/es/UNESCO%20en%20Espana/Paginas/Inscripciones%20UNESCO/Patrimonio-Mundial.aspx (18.02.2024).