Osiem filmów, które zostały nakręcone w Hiszpanii

Hiszpania nie od dziś inspiruje artystów i artystki z całego świata. To właśnie jej urok i magia, piękne krajobrazy i monumentalne budowle i zabytki stały się prawdziwą gratką dla kinematografów. Poznaj osiem filmów, które uwieczniły Hiszpanię na srebrnym ekranie!

1. Gwiezdne wojny

Pewnie każdy z was chociaż raz w życiu oglądał „Gwiezdne wojny”, ale czy wiecie, że to właśnie Plac Hiszpański (Plaza de España) w Sewilli stał się scenerią dla „Ataku klonów”? To właśnie tutaj George Lucas sfilmował przybycie senatora Amidali, Anakina Skywalkera i R2D2, a słynny zabytek Andaluzji zamienił się w… planetę Naboo.

Kadr z filmu "Gwiezdne Wojny: Atak Klonów". Źródło fotografii: oasisbackpackershostels.com.

2. Vicky, Cristina, Barcelona

Jak sam tytuł wskazuje, jeden z najsłynniejszych filmów Woody’ego Allena opowiadający o dwóch młodych Amerykankach, które dają się wciągnąć w romans z tajemniczym malarzem Juanem Antonio (Javier Bardem) i przygodę z jego zwariowaną żoną (Penelope Cruz), nakręcono właśnie tu, w stolicy Katalonii. W tle zobaczyć możemy więc miejsca takie jak słynna Sagrada Família czy Park Güell, a sam reżyser wyjaśnia: “Nie myślałem o niczym innym niż o tworzeniu historii, w której Barcelona była tylko inną postacią, chciałem oddać hołd Barcelonie, bo kocham to miasto i kocham Hiszpanię, a to miasto pełne wizualnej urody, ma bardzo romantyczną wrażliwość”.

Kadr z filmu "Vicky, Cristina, Barcelona". Za głównymi aktorami widoczna jest słynna jaszczurka w Parku Güell autorstwa Antoniego Gaudiego. Źródło fotografii: kinoplay.pl.

3. Pachnidło. Historia mordercy

Filmowa adaptacja powieści Patricka Süskinda – „Pachnidło. Historia mordercy” – w reżyserii Toma Tikwera, choć ma miejsce w XVIII-wiecznym Paryżu, nakręcona została w Gotyckiej Dzielnicy Barcelony (Barri Gòtic). Wiele ujęć sfilmowano także wokół katedry w Barcelonie. Jean-Baptiste Grenouille posiadający ponadprzeciętny węch, stawia sobie za cel stworzenie najpiękniejszego pachnidła na świecie. W momencie gdy poznaje zapach kobiety, jego fantazja przeradza się w prawdziwą obsesję. Bohater zrobi wszystko, by ją zaspokoić.

"Pachnidło" było kręcone w kilku różnych hiszpańskich miastach, między innymi w Barcelonie, Gironie i Figueres. Ulice Barcelony miały imitować XVIII-wieczny Paryż. Dla dodania autentyzmu dzielnicę "ubrudzono" ponad trzema tonami rozrzuconych na ziemi ryb i mięsa. Zabytkowa Dzielnica Gotycka została przekształcona w paryski targ rybny a Poble Espanyol, skansen w Barcelonie, stanowił miejsce kulminacyjnej orgii, która kończy film. Źródło: facebook.com/BarcelonaPoPolsku.

4. Szybcy i wściekli 6

W szóstej części tego słynnego filmu akcji w reżyserii Justina Lina, spostrzegawczy widz dostrzeże w tle Punta de Teno. Ta piękna lokalizacja na Teneryfie stała się tłem do spektakularnych scen pościgowych. Poza tym akcja działa się w takich miejscowościach jak Adeje, Guia de Isora, El Tangue, Garachico, Puerto de la Cuz, San Juan de la Rambla i w stolicy Santa Cruz. Na Teneryfę przetransportowano ponad 100 pojazdów wykorzystywanych w filmie, a widowiskowe sceny kręcone z udziałem kaskaderów przyciągały widzów ale również bardzo utrudniały ruch na wyspie.

Kadr z filmu "Szybcy i wściekli 6". W widowiskowych pościgach brały udział nie tylko sportowe samochody ale również ciężarówki i... czołg. Podobno większość dróg, których używała ekipa podczas nagrań, nie nadawała się potem do użytku.
Źródło: podrozefilmowe.eu.

5. Gra o tron

W wielu scenach jednego z najsłynniejszych współczesnych seriali dostrzec można w tle hiszpańskie miejsca i pejzaże. Od Andaluzji aż po Nawarrę. Andaluzja była jedną z pierwszych lokalizacji, którą wybrali twórcy serialu. W niektórych odcinkach można więc dostrzec nie tylko Most Rzymski w Kordobie, ale także Alkazar w Sewilli, który nadał kształt królestwu Dorne. Podobno dzięki „Grze o Tron” turystyka w Sewilli wzrosła o 25%, a w Osunie, w której nakręcono jedną z najbardziej kultowych scen piątego sezonu (i która jest też siedzibą jedynego w Europie muzeum serialu) aż o…75%! Ponadto, na lokalizację szóstego sezonu wybrano kilka katalońskich miejsc m.in. katedrę w Gironie, a w siódmym sezonie serii zobaczyć można także miasto Caceres, gdzie miejsca takie jak Plaza de los Golfines, Plaza de Santa María, Arco de la Estrella i Palacio de los Becerra zostały zamienione na ulice, na których dzieje się akcja.

W "Grze o tron" wiele scen z królestwa Dorn było kręconych w Sewilli a bogato zdobione wnętrza w arabskim stylu to kompleks pałacowy Alkazar (Alcázar) pochodzący z 913 roku. Źródło: businessinsider.com.

6. Przerwane objęcia

Nikogo nie dziwi fakt, że najsłynniejszy hiszpański reżyser Pedro Álmodovar kręci swoje filmy właśnie w Hiszpanii. Jeden z nich – „Przerwane objęcia” – opowiadający o zakochanym do szaleństwie milionerze powstał w 2009 roku na hiszpańskiej wyspie Lanzarote. Dramatyczny obraz kanaryjskich pejzaży nie tylko zainspirował twórcę, ale też idealnie odzwierciedla charakter filmu, a rondo, na którym dochodzi w filmie do wypadku, w wyniku którego pasażerka (Penelope Cruz) traci życie, ma swoje odzwierciedlenie w autentycznej historii wyspy. To właśnie na tym samym rondzie zginął siedemnaście lat wcześniej kanaryjski artysta César Manrique, który przyczynił się do obecnego wyglądu Lanzarote.

Kadr z filmu "Przerwane objęcia" - główni bohaterowie, Lena i Mateo, w objęciach podziwiają malowniczą plażę Golfo z czarnym piaskiem i lazurowym oceanem. Źródło: podrozefilmowe.eu.

7. Indiana Jones i ostatnia krucjata

Jeden z najważniejszych reżyserów XXI wieku – Steven Spielberg – wybrał plażę w Parku Naturalnym Mónsul w Nijar, jako miejsce sceny, w której to Sean Connery straszy mewy parasolem żeby te oślepiły i zniszczyły ścigający ich samolot. Na stacji kolejowej w Gaudix Dr Brody jest oblegany przez żebraków. Część filmu nakręcono również w miejscowości Tabernas oraz na pobliskiej pustyni, w Almerii i Granadzie.

Zdjęcia do legendarnych już filmów z Indiana Jonesem były kręcone praktycznie na całym świecie ale większość tej części z 1989 roku była tworzona w malowniczych lokalizacjach Hiszpanii. Źródło: erasmusu.com.

8. Adwokat

Brytyjski reżyser Ridley Scott zdecydował się na wybór Alicante jako miejsca, w którym to pewien prawnik desperacko postanawia wziąć udział w operacji handlu narkotykami, by zdobyć pieniądze na swój ślub. Zdjęcia zostały nakręcone w wielu miejscach prowincji m.in. w miastach takich jak Elche, Pego, Fontcalent czy Altea, ale także pojawia się pustynia Bardenas Reales w Nawarze (odtworzono tam granicę między USA i Meksykiem) oraz Jumilla w Murcji.

Film "Adwokat" z 2013 roku nie tylko był kręcony wśród hiszpańskich krajobrazów ale również korzysta z pary czołowych hiszpańskich aktorów - Penélope Cruz i Javiera Bardema. Źródła: dailymail.co.uk.

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Filmy kręcone w Barcelonie [na:] https://www.barcelonapopolsku.pl/filmy-krecone-w-barcelonie/ (dostęp: 23.11.2023).

2. 10 lugares de España en los que se rodaron grandes series y películas [na:] https://www.eldebate.com/cine-tv-series/20220820/destinos-cine-10-lugares-espana-rodaron-grandes-series-peliculas_55425.html#image1 (dostęp: 23.11.2023).

3. Lokalizacje “Gry o tron” w Hiszpanii [na:] https://www.idealista.com/pl/news/styl-zycia-hiszpania/2019/04/25/6687-lokalizacje-gry-o-tron-w-hiszpanii (dostęp: 23.11.2023).

4. Miejsca, które najczęściej grały w filmach (ranking) [na:] https://www.fly4free.pl/miejsca-ktore-najczesciej-graly-w-filmach-ranking/nggallery/image/lanza2/#galeria76 (dostęp: 23.11.2023).

5. 10 miejsc w Hiszpanii, które wykorzystane zostały w filmach [na:] https://www.idealista.com/pl/news/styl-zycia-hiszpania/2018/09/10/6211-10-miejsc-w-hiszpanii-ktore-zostaly-wykorzystane-w (dostęp: 23.11.2023).

6. Miejsca w Hiszpanii znane z kina i telewizji [na:] https://www.spain.info/pl/top/filmy-seriale-nagrywane-w-hiszpanii/ (dostęp: 23.11.2023).

7. Escenarios de película Los lugares de España más demandados para rodar películas y series [na:] https://www.rtve.es/television/20210915/lugares-espana-escenarios-peliculas-rodajes-turismo-cine-series/2170964.shtml (dostęp: 23.11.2023).