Skąd się wziął fenomen tańca bachata?

Bachata jest jednym z najbardziej emocjonalnych, zmysłowych i ekscytujących tańców latynoamerykańskich, który z każdym dniem zyskuje na popularności na całym świecie. Ten wywodzący się z Dominikany taniec charakteryzuje się płynnymi ruchami bioder, zmysłową muzyką i romantyczną atmosferą, co sprawia, że jest to taniec pełen pasji i uczuć. Tańczy go nawet, mieszkająca obecnie w Barcelonie, Anna Lewandowska! Dowiedzcie się dziś więcej o tym wspaniałym latynoskim tańcu!

Pochodzenie tańca bachata

Bachata to gatunek tańca i muzyki, który wywodzi się z Dominikany. Powstał on z inspiracji lokalną muzyką, którą tamtejsi mieszkańcy tworzyli i wykonywali. Narodził się w ubogich obszarach Dominikany, gdzie ludzie śpiewali do rytmów bachaty po zakończeniu pracy. Z początku bachata uważana była za rozrywkę dla niższych klas społecznych. Muzyka ta była tworzona przy użyciu prostych i łatwo dostępnych instrumentów, co mogło być powodem nadania jej nazwy „bachata” – słowo to w niektórych częściach Dominikany oznacza „śmieci”. Istnieje też teoria, że „bachata” pochodzi od hiszpańskiego słowa “burla”, które oznacza zabawę lub rozrywkę. Niektórzy twierdzą, że nazwa tańca może mieć również związek z włoskim słowem “ballata”, które kiedyś oznaczało popularną muzykę na Półwyspie Apenińskim.

Bachata to esencja radości rodem z Dominikany. Źródło fotografii: sho.pl.

O czym opowiada bachata?

Muzyka bachaty często opowiada historie miłosne, tęsknotę i emocje, co sprawia, że jest niezwykle poruszająca i łatwo z nią się utożsamić. Teksty piosenek często odzwierciedlają codzienne doświadczenia ludzi, ich radości, smutki i pragnienia. Jednak to nie tylko muzyka czyni bachatę wyjątkową. To także sposób, w jaki para tańcząca wplecie w siebie i połączy się na parkiecie, wyrażając swoje uczucia i emocje poprzez ruchy ciała. Bachata jest tańcem, który w szczególny sposób przemawia do duszy i serca, tworząc niepowtarzalne i niezapomniane chwile.

Bachata w ostatnim czasie robi się coraz bardziej popularna i gości na parkietach na całym świecie.
Źródło fotografii: blog.urbansportsclub.com.

Style bachaty

Dominicana – jest najstarszym i pierwotnym stylem bachaty, przypominającym nieco inne latynoamerykańskie tańce, zwłaszcza cha-chę. Charakteryzuje się szybkim tempem i skomplikowanymi krokami, które są wykonywane w tempie 4/4. Podstawowym krokiem jest box step, który polega na przesunięciu się na bok i zbliżeniu stóp. Jest to dynamiczny styl taneczny, który wymaga precyzji i koordynacji ruchów.

Moderna – jest bardziej uproszczoną wersją dominikany, charakteryzującą się wolniejszym tempem i romantycznym nastrojem. Jest to styl bardziej dostępny dla początkujących, ponieważ piosenki są wolniejsze, a technika taneczna jest prostsza. Krok podstawowy to uproszczony box step, który polega na kilku krokach w lewo i w prawo, z delikatnym tap na końcu każdego cyklu.

Sensual – jest najbardziej zmysłowym i ekspresyjnym stylem bachaty, w którym ruchy prowadzone są głównie z bioder. Partnerzy tworzą jedność, często z jedną nogą partnera między nogami partnerki, co dodaje dodatkowego zmysłowego napięcia. Kontakt wzrokowy jest kluczowy w sensual bachacie, nadając mu dodatkowego erotyzmu. Jest to trudny technicznie styl, który wymaga zaawansowanej koordynacji ruchów i zmysłowego wyczucia muzyki. Częste ruchy to “falki” partnerki, zmysłowe ruchy bioder i prowadzenie ciała partnerki przez partnera.

Coraz częściej powodzeniem cieszą się lekcje bachaty sensual, w której dominują zmysłowość i koordynacja partnerów.
Źródło fotografii: dancepro.pl.

Dzisiaj bachata jest popularna na całym świecie, a liczne festiwale, warsztaty i wydarzenia poświęcone temu tańcowi przyciągają miłośników z różnych krajów. W social mediach panuje prawdziwy bachatowy szał! To fenomen, który łączy ludzi niezależnie od wieku, pochodzenia czy kultury, tworząc wspólnotę miłośników bachaty na całym świecie. A czy Ty spróbujesz swoich sił w tym karaibskim tańcu?

Autorka artykułu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia otwierająca artykuł: salsasiempre.pl.

2. Wyjątkowy taniec, kwartet smyczkowy i poruszające życzenia… Tak wyglądał drugi ślub Anny i Roberta Lewandowskich! [na:] https://viva.pl/styl-zycia/fenomen-bachmaty-ten-taniec-kocha-ania-lewandowska-144880-r1/ (17.03.2024).

3. Bachata taniec – skąd pochodzi? [na:] https://www.2skin.pl/blog/bachata-taniec-skad-pochodzi (17.03.2024).

4. Bachata czyli kilka słów o gorącym karaibskim tańcu [na:] https://taniec.blog/taniec-towarzyski/bachata-czyli-kilka-slow-o-goracym-karaibskim-tancu/ (17.03.2024).

5. Taniec bachata – historia, podstawowe style, muzyka bachata [na:] https://uroda.abczdrowie.pl/bachata (17.03.2024).

6. Bachata – gorący taniec z Karaibów [na:] https://fit.poradnikzdrowie.pl/treningi/taniec/bachata-goracy-taniec-z-karaibow-kroki-taneczne-bachaty-aa-H3qv-tcN9-AF2a.html (17.03.2024).