10 hiszpańskojęzycznych filmów dokumentalnych na Netflix, które musisz znać!

Hiszpańska kinematografia słynie nie tylko z wielu świetnych horrorów czy komedii, ale również z filmów dokumentalnych, które przybliżają nam nie tylko wiele ciekawych historii, ale także bogactwo kultury i społeczeństwa krajów hiszpańskojęzycznych. Dzięki platformie Netflix możemy odkryć niezwykłe filmy, które pozwalają zanurzyć się w różnorodne tematy i sprawy, od sztuki i muzyki, przez historię i politykę, aż po dramatyczne wydarzenia i postacie. Oto lista 10 hiszpańskojęzycznych dokumentów, które musisz znać!

1. „Wszystkie głosy Sary Baras” reż. Pepe Andreu, Rafael Moles

Film ten przedstawia historię jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych tancerek flamenco na świecie, Sary Baras, i jej drogę do sukcesu w świecie sztuki, a także jej pracę nad spektaklem, którym oddała hołd tej najbardziej hiszpańskiej dziedzinie sztuki.

2. „Dwie Katalonie” reż. Álvaro Longoria, Gerardo Olivares

Film ukazuje skomplikowaną sytuację polityczną i społeczną w Katalonii, koncentrując się na napięciach między ruchem niepodległościowym a resztą Hiszpanii.

3. „Parchís: film dokumentalny” reż. Daniel Arasanz

Historia dziecięcego zespołu muzycznego Parchís, który w latach 80., dzięki wytwórni płytowej, zdobył ogromną popularność zarówno w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.

4. „Nevenka: przerwać ciszę” reż. Maribel Sánchez-Maroto

Film opowiada o młodej Nevence Fernández, która zostaje wybrana do rady miasta w rodzinnym miasteczku, co przykuwa uwagę tamtejszego konserwatywnego burmistrza. Nevenka Fernández była pierwszą kobietą w Hiszpanii, która publicznie oskarżyła swojego przełożonego o molestowanie seksualne.

5. „Camarón: Rewolucja” reż. Juan Diego

Portret jednego z najbardziej wpływowych i innowacyjnych artystów flamenco – Camaróna de la Isla.

6. „Nie jesteś sama: walka z Watahą” reż. Almudena Carracedo, Robert Bahar

Opowieść o kobietach, które przetrwały przemoc i wykorzystanie ze strony członków samozwańczego gangu „Wataha” i zamiast milczeć postanowiły walczyć o sprawiedliwość.

7. „Más allá de las estrellas. Fotografiando un agujero negro” reż. Gonzalo Gurrea Ysasi

Ten fascynujący dokument ukazujący świat astronomii opowiada o hiszpańskich naukowcach, którzy w 2019 roku potwierdzili teorię względności Alberta Einsteina.

8. “Co się stało z Królem Delfinów?” reż. Luis Ansorena Hervés, Ernest Riera

Film dokumentalny o karierze zmarłego tragiczne w 2015 roku, hiszpańskiego tresera delfinów José Luisa Barbero.

9. „Królowa ciszy: Morderczyni staruszek z Meksyku” reż. María Jose Cuevas

Opowieść o kobiecie znanej w Meksyku jako „królowa ciszy”, która między 1998 a 2005 rokiem dokonała serii zabójstw starszych kobiet.

10. „Rozmowy z terrorystą: Twarzą w twarz z ETA” reż. Jordi Évole, Màrius Sánchez

Film przedstawia rozmowy z byłym członkiem ETA, organizacji terrorystycznej działającej w Kraju Basków, ukazując jej wewnętrzne funkcjonowanie i motywy działania.

Autorka artykułu: Paulina Eryka Masa

Źródła:
1. Fotografia otwierająca artykuł: filmweb.com.
2. https://www.netflix.com/pl/ (26.03.2024).