La Fiesta de los Patios, czyli Festiwal Patios w Kordobie

La Fiesta de los Patios de Córdoba, znany również po prostu jako Festiwal Patios, to coroczne święto, które odbywa się w okresie wiosennym w Kordobie, hiszpańskim mieście położonym w regionie Andaluzja. Jest to wyjątkowy i niecodzienny festiwal, podczas którego mieszkańcy Kordoby przez 12 dni otwierają dla zwiedzających swoje prywatne patia. To właśnie wtedy zobaczyć można, co tak naprawdę one skrywają, a nierzadko są to prawdziwe, pełne arabskich mozaik tajemnicze ogrody przypominające te znane nam z bajek i opowieści! Festiwal Patios to najbardziej wyczekiwany czas w kalendarzu kordobańskim, który w 2012 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. To prawdziwa uczta dla miłośników roślin, kwiatów i hiszpańskiego folkloru!

Historia patios

Historia andaluzyjskich patios sięga czasów Rzymskich, kiedy to Rzymianie, a później Arabowie postanowili budować swoje domy w taki sposób, by umożliwić choć częściowe skrycie się w cieniu i ucieczkę od południowych upałów. Na niektórych patios temperatura jest nawet 15 stopni niższa! Warto podkreślić, że patia posłużyły Rzymianom do zbierania wody deszczowej w specjalnie do tego przeznaczonych dzbanach, jednak to dzięki Arabom nabrały one swojego prawdziwego charakteru. To właśnie Arabowie wprowadzili na nie rośliny i kwiaty, a także postawili nacisk na ich społeczny wymiar. Te wewnętrzne, charakterystyczne dla Hiszpanii dziedzińce stały się prawdziwym miejscem spotkań rodzin i przyjaciół niezwykle ważnym w hiszpańskiej kulturze do dziś.

Każde patio ma inny charakter i własny styl. Niektóre są uporządkowane i idealnie zaplanowane, inne mają charakter dzikich ogrodów. Źródło fotografii: wakacje-hiszpania.pl.

Konkurs na najpiękniejsze patio

El festival de los patios to nie tylko wyjątkowa kordobańska tradycja, ale również konkurs, którego wygrana jest ogromnym wyróżnieniem dla mieszkańców tego miasta. Sam festiwal został zorganizowany przez władze Kordoby po raz pierwszy w 1918 roku, ale konkurs dopiero trzy lata później, w 1921 roku. Jego celem było podtrzymanie andaluzyjskiej tradycji poprzez poczucie rywalizacji. Najpiękniejsze i najlepiej zachowane patios otrzymują nagrody. Dziedzińce rywalizują m.in. w następujących kategoriach: tradycyjny, nowoczesny, religijny, muzułmański, w stylu mudéjar (styl w architekturze hiszpańskiej, który rozwinął się z połączenia elementów islamskich i chrześcijańskich) czy rodzinny.

W tym roku od 2 do 12 maja turyści mogli oglądać prywatne podwórza mieszkających w Kordobie Hiszpanów.
Źródło fotografii: turismodecordoba.org.

Nie tylko patios…

Warto wspomnieć, że nie samymi dziedzińcami Kordobianie żyją. Wielu patios towarzyszą pokazy flamenco, koncerty muzyki ludowej, warsztaty rzemieślnicze, a odwiedzający je mogą napić się lokalnego wina czy spróbować wyśmienitych tapas. W trakcie Festiwalu Patios, ulice Kordoby stają się żywą galerią sztuki pełną kwiatów, ziół, kolorowej ceramiki. Jeżeli zastanawialiście się kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Kordoby, odpowiedź jest prosta: maj! To właśnie wtedy czeka na was doskonała okazja, aby poznać kulturę Andaluzji, jej muzykę, taniec i lokalne tradycje.

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia ilustrująca artykuł: eventourcordoba.es.

2. Festiwal Patios w Kordobie – Fiesta de los Patios [na:] https://www.wakacje-hiszpania.pl/Kordoba-miasto/artykuly/festiwal-patios-w-kordobie-fiesta-de-los-patios (07.04.2024).

3. La Fiesta de los Patios – byle zagubić się w kwiatach! [na:] https://bylegdzie.pl/2019/04/16/la-fiesta-de-los-patios-byle-zagubic-sie-w-kwiatach/ (07.04.2024).

4. Mudéjar [na:] https://pl.wikipedia.org/wiki/Mud%C3%A9jar (07.04.2024).