estar como una cabra

Być jak koza czyli “estar como una cabra” to być szalonym, zwariowanym. Kozy są istotnie niezwykłymi stworzeniami. Trudno jednak stwierdzić, co przekonało ludzi o szaleństwie kóz najbardziej.

Niewątpliwie dziwnym, w ludzkim mniemaniu, zwyczajem jest skłonność kóz do używek. Kozom przypisuje się między innymi odkrycie kawy. Etiopska legenda głosi, że objedzone ziarnami kawowca zwierzęta były bardzo nadpobudliwe, głośno beczały i podskakiwały niemal tańcząc. Abisyński pasterz o imieniu Kaldi miał zanieść tajemnicze ziarna do najbliższego klasztoru, gdzie mnisi uznali roślinę za dar szatana i wrzucili kawę do ognia, dzięki czemu odkryli metodę palenia kawy i szybko zaakceptowali nowy rodzaj napoju.

Kozy nie stronią również od alkoholu. W 1986 roku kozia miłośniczka piwa została wybrana na burmistrza Lajitas, małego miasteczka w Teksasie.

Przekonanie o kozim szaleństwie mogło też być podyktowane zachowaniem w stadzie. Starający się o uwagę swojej wybranki kozioł ma w zwyczaju oddawać mocz na własną brodę i nogi, żeby jego intensywny zapach mógł zwabić partnerkę. Z kolei młode koźlątka często nie mogą usiedzieć w miejscu i wspinają się po wszystkim, co znajdą, nieobce jest im też stawanie na dwóch nogach w celu dostania się do pokarmu.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że pewna szczególna odmiana kóz domowych z amerykańskiego stanu Tennessee rozwinęła u siebie nietypowy gen odpowiedzialny za natychmiastowe sztywnienie kończyn w sytuacjach stresowych. Przestraszona koza najpierw rzuca się do ucieczki, a po kilku sekundach pada na ziemię ze sztywnymi nogami i leży tak aż do momentu, kiedy zwierzę się uspokoi.

Źródła:
Tańczące kozy, szalone ptaki – czyli historia kawy [w:] kazarobikawe.pl (dostęp: 23.04.2020).
Reczyńska D., Górecka-Bruzda A., Bagnicka E., Zachowanie się kóz [w:] kozy.edu.pl (dostęp: 23.04.2020).
Lesiak J., Sztywne nóżki, czyli dlaczego kozy z Failarmy mdleją i co ma wspólnego fizyka z martwymi flamingami [w:] igimag.pl (dostęp: 23.04.2020).