contar los pelos al diablo

Contarle los pelos al diablo czyli dosłownie ‘liczyć włosy na diable’ to wyrażenie, którego używamy opisując osobę bardzo sprytną, zmyślną i radzącą sobie w każdej sytuacji. Okazuje się, że wiele jest zadań trudnych, ale jednym z najtrudniejszych w historii, było właśnie zdobycie diabelskich włosów. Z odrobiną sprytu pewnemu śmiałkowi się to jednak udało. Ale jak?


Zgodnie z baśnią braci Grimm, syn młynarza cieszył się tak ogromnym fartem, że pomimo niskiego urodzenia, wskutek szczęśliwego zbiegu okoliczności, udało mu zdobyć rękę księżniczki. Niezadowolony z obiegu spraw król wysłał go do piekła po trzy złote włosy diabła, żeby mógł udowodnić, że jest godzien swojej ukochanej. W piekle chłopak zaprzyjaźnił się z matką diabła, a ta wyrwała swojemu synowi trzy złote włosy we śnie i podarowała sprytnemu chłopakowi. Jakby tego było mało, wyrywając synowi włosy matka diabła wypytywała go o przyczyny nieszczęść ludzi w pobliskich wiosek. Czart chcąc mieć święty spokój odpowiadał na jej wszystkie pytania a ta przekazała nowiny młodemu młynarzowi. Ten wrócił do króla w chwale, bo poza złotymi włosami zebrał po drodze mnóstwo bogactw od wdzięcznych ludzi, którym pomógł, dzięki diableksim odpowiedziom. Od tej pory o osobie cwanej mówimy, że liczy włosy na diable.

Źródło: Bajka o diable z trzema złotymi włosami, tłum. M. Tarnowski [w:] Baśnie braci Grimm, T I, Ludowa Spóldzielnia Wydawnicza, Warszawa 1987, s. 150-158.