por amor al arte

Robienie czegoś por amor al arte czyli dosłownie ‘z miłości do sztuki’, to działanie nie umotywowane chęcią zysku, tylko wynikające z autentycznej przyjemności płynącej z tworzenia. Realizowanie danej czynności jest więc dla autora rozrywką, miłą metodą spędzania czasu i nie oczekuje on za to materialnej zapłaty ani pochwał.

Istotnie większość wielkich artystów umarło w biedzie, ponieważ cenili sobie sztukę samą w sobie i nawet jeśli byli w swoich czasach niedocenieni to nie próbowali dostosować się do cudzych gustów żeby zarobić pieniądze.

Holenderski malarz Jan Vermeer, autor słynnej „Dziewczyny z perłą”, malował tylko dla indywidualnych odbiorców i nie cieszył się sławą wśród sobie współczesnych, żył biednie i doceniony został dopiero 200 lat po swojej śmierci. 

Tajemniczy El Greco mieszkał w Toledo czyli w ówczesnej hiszpańskiej stolicy kultury gdzie miał szansę zdobycia posady nadwornego malarza, jednak nie chciał dostosować się do panującego w tym czasie stylu. Jego nienaturalnie wydłużone postacie na obrazach i nietypowa kolorystyka nie zyskały wielu fanów, więc umarł zapomniany w 1614 roku żeby zostać na nowo odkrytym dopiero w XIX wieku.

Słynny Vincent Van Gogh przez całe życie namalował ponad 200 obrazów a sprzedał tylko jeden i to w dodatku zaprzyjaźnionej malarce. Wszyscy wspomniani artyści i wielu innych z powodzeniem można przypasować więc do wspomnianego powiedzenia – malowali nie dla zysku, tylko z miłości do sztuki.Źródło:
1. Por amor al arte, 2010 [na:] sigificadoyorigen.wordpress.com (dostęp: 17.04.2023).
2. Kruczek A., Wyprzedzili własne czasy. Umarli w biedzie, dziś są sławni na całym świecie [na:] today.pl (dostęp: 20.06.2023).