cuando seas padre comerás huevos

 

W każdej kulturze mamy mają niezliczoną ilość wyrażeń i powiedzeń, które służą jako cięte riposty dla awanturujących się dzieci. Kiedy hiszpańskie dziecko obraża się, bo nie może iść do kina tak jego starsze rodzeństwo, przezorna mama może mu odpowiedzieć „kiedy będziesz ojcem, będziesz jadł jajka” (hiszp. cuando seas padre comerás huevos).

Ma to oznaczać, że na pewne przywileje i przyjemności trzeba trochę poczekać albo na nie zasłużyć. Czemu takim rarytasem, na który warto czekać, miałoby być jajko? Hiszpania ma w swojej historii zarówno udział w pierwszej wojnie światowej jak i w trwającej latami wojnie domowej, która ekonomicznie wykańczała obywateli. Większość rodzin mogła liczyć jedynie na żywność, którą sama wyhodowała, w tym na jajka od kilku niosek chowanych w kurniku. Taka kura jest w stanie znieść jedno, czasem dwa jajka dziennie, co nie wystarczy na obfity posiłek dla całej rodziny.

Ponieważ zazwyczaj utrzymywaniem rodziny zajmował się mężczyzna, to on też miał przywilej spożywania najbogatszych w kalorie i substancje odżywcze posiłków, w tym pierwszeństwo w dostępie do wspomnianych jajek. Kiedy dzieci domagały się zjedzenia takiego samego pożywienia jak ojciec, matki musiały tłumaczyć im, że kiedy dorosną i będą odpowiedzialne za wyżywienie swoich rodzin, będą również miały dostęp do lepszego jedzenia.

Źródło:
Espiga J., ¿Qué significa el refrán ‘Cuando seas padre comerás huevos’?, 2019 [na:] tapasmagazine.es (dostęp: 12.04.2022).