ser más feo que Picio

 

Żeby dać do zrozumienia, że ktoś jest naprawdę niezwykle mało urodziwy, mówimy, że jest brzydszy od Picia (hiszp. ser más feo que Picio).

Zgodnie z relacją spisaną przez księdza z Kadyksu José María Sbarbi y Osuna w dwutygodniku “El Averiguador Universal” Picio był szewcem w mieście Alhendín w Granadzie. Podczas dominacji napoleońskiej (1808-1813) podobno został on skazany na śmierć i noc przed egzekucją w wyniku ogromnego stresu oczekiwania na wyrok, stracił wszystkie włosy z głowy łącznie z brwiami i rzęsami a ponadto jego twarz pokryła się guzami.

Szczęśliwie w ostatniej chwili go ułaskawiano ale łysina w połączeniu z nabytymi deformacjami twarzy sprawiła, że przeszedł do historii Hiszpanii jako najbrzydszy człowiek świata. Picio po ułaskawieniu przeniósł się do Lanjarón (gmina Granada). Finalnie szewc został wydalony z miasta za to, że nigdy nie wchodził do kościoła, ponieważ bojąc się reakcji ludzi nie chciał zdjąć chusty, którą zakrywał łysą głowę. W końcu wrócił do Granady, gdzie wkrótce zmarł.

Źródło:
Sbarbi y Osuna J. M., “El Averiguador Universal”, nr 21 z dnia 15 listopada 1879 r.