ser más chulo que un ocho

Można być “fajniejszym od ósemki” (hiszp. ser más chulo que un ocho), co oznacza zachowanie wyzywające i zuchwałe oraz ogromną pewność siebie graniczącą z arogancją. Słowo chulo jest tu jednocześnie rozumiane jako ktoś fajny albo jako cwaniak, co dość dobrze oddaje angielskie słowo cool.

Ta zaskakująca „fajność” ósemki wzięła się od tramwaju o tym numerze, który w ubiegłym wieku jeździł po Madrycie. Tramwaj zaczynał bieg na słynnym placu Puerta del Sol i kończył go przy kościele San Antonio de la Florida. Linia ta służyła tradycyjnie wystrojonym Madrytczykom, którzy potrzebowali się dostać do parku Parque de la Bombilla na organizowane tam wieczory taneczne lub na celebracje dni świętego Izydora, patrona miasta, które mają miejsce 15 maja.

Osoby, które brały udział w takich tradycyjnych wydarzeniach to tak zwani chulapos czyli reprezentanci klasy pracującej pochodzący z dzielnic Malasaña i Maravillas, którzy odznaczali się niezwykle eleganckim ubraniem, na który u mężczyzn składał się szaro-czarny garnitur, biała chustka pod szyją, szary beret i czerwony goździk w klapie marynarki. Kobiety chulapas nosiły długie spódnice i chustki na głowach. Obserwując tak ubranych ludzi w wagonach tramwaju numer osiem pozostali mieszkańcy miasta mogli istotnie dojść do wniosku, że nie ma nic bardziej eleganckiego od madryckiej „ósemki”.


Źródło:
López Vera A., ¿De dónde viene la expresión ‘ser más chulo que un ocho’, origen y qué significa?, 2022 [na:] as.com (dostęp: 14.03.2024).