limpiar lo que ve la suegra

 

“Sprzątanie tam, gdzie teściowa widzi” (hiszp. limpiar lo que ve la suegra) to sprzątanie bardzo pobieżne po to, żeby podczas wizyty na pierwszy rzut oka dom wyglądał porządnie, podczas gdy w szafkach i pod łóżkiem sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Okryte złą sławą teściowe od wieków były uważane za osoby, które szukają najmniejszego choćby pretekstu, żeby skrytykować synową lub zięcia. Jedną z idealnych dla takiej teściowej okazji jest sprawdzanie porządku w domu swojego dziecka.

Jak zauważa Alberto Buitrago, już w starożytnym Rzymie teściowe były znane ze swojego wścibstwa i zamiłowania do krytyki, co w 165 roku p.n.e uwiecznił komediopisarz Publius Terentius Afer zwany Terencjuszem w swoim dziele pod tytułem właśnie Teściowa (łac. Hecyra). Co ciekawe, ta komedia była tak źle przyjęta przez publiczność, że dopiero przy trzecim podejściu aktorom udało się odegrać ją w całości.

Na początku sceny 3 w akcie II Sostrata, która jest tytułową teściową, skarży się na rodzinne niesnaski przyznając, że zdaje sobie sprawę z tego, jak odbierana jest ze względu na pełnioną w rodzinie rolę:

Na Polluksa, słusznie za niesłusznie należy uznać, że mężowie tak nas wszystkich nienawidzą! To przecież z powodu tych kilku kobiet wszystkie uchodzimy za godne potępienia.(…) A jednak nie tak łatwo oczyścić się z zarzutów, skoro panuje powszechne przekonanie, że każda teściowa to jędza. Ale na Polluksa, nie ja!


Źródła:

1. Buitrago A., Diccionario de dichos y frases hechas, 2007 (pod hasłem “limpiar lo que ve la suegra”) [na:] academia.edu (dostęp: 22.03.2022).
2. Terencjusz, Teściowa, akt II scena 3 [w:] Terencjusz, Komedie, pod red. A. Masłowskiej-Nowak, Biblioteka Antyczna, Warszawa 2006, s. 187.