La isla de las muñecas – najupiorniejsze miejsce na ziemi

Większość z nas kojarzy Meksyk przede wszystkim z kolorowymi kapeluszami (sombreros), Dniem Zmarłych (Día de los Muertos), kaktusami i tequilą… W końcu Si la vida te da limones, pide tequila (dosłownie: “Jeśli życie daje ci cytryny, zamów tequilę”) – mówią Meksykanie… Ale czy wiecie, że to właśnie w wesołym i tętniącym życiem Meksyku znajduje się jedno z najbardziej przerażających miejsc na ziemi?

La isla de las muñecas czyli wyspa lalek to niewielka wyspa położona niecałe trzydzieści kilometrów od centrum stolicy Meksyku (Mexico City), w dzielnicy Xochimilco (Xochimilco jest trzecią największa dzielnicą Dystryktu Federalnego). To zarośnięty pnączami, podmokły teren pełen obumarłych drzew, na których gałęziach wiszą niezliczone ilości jak gdyby żywcem wyciągnięte z horrorów lalek.

Lalki można znaleźć praktycznie na każdym drzewie a czym starsza i bardziej zniszczona jest lalka, tym bardziej wydaje się być wyciągnięta z horroru. Źródło fotografii: web.archive.org

Legenda głosi, że w latach 50 XX wieku wyspę samotnie zamieszkiwał pewien Meksykanin o imieniu Julian Santana Barrrera. Mężczyzna pełnił wówczas funkcję dozorcy wyspy. Pewnego dnia usłyszał płacz dziecka. Były to odgłosy płaczącej, tonącej dziewczynki. Wstrząśnięty Barrera pośpieszył jej z pomocą, ale niestety dotarł zbyt późno. Jednak niedługo potem wyłowił z wody lalkę najprawdopodobniej należącą do tragicznie zmarłej kilkulatki. Postanowił powiesić ją na drzewie. Potem ogarnięty obsesją i rozpaczą mężczyzna znajdował kolejne i kolejne zniszczone lalki, które czekał ten sam los. Wszystkie zostały powieszone przez Meksykanina na drzewach porastających całą wyspę. Barrera nie próbował ich nawet naprawiać. Wieszał je w takim stanie w jakim je zastał: bez oczu, z wybrakowanymi kończynami, całe pokryte brudem i zgnilizną… Wierzył, że niespokojny duch dziewczynki krąży po podmokłym terenie i chciał go tym sposobem uspokoić. Robił to aż do roku 2001, kiedy to sam… utonął. Jego ciało znaleziono dokładnie w tym samym miejscu, w którym Berrera pół wieku wcześniej rzekomo znalazł ciało dziecka. Wokół śmierci Barrery narosło wiele teorii. Niektórzy twierdzą, że został on zamordowany przez same lalki. Inni, wręcz przeciwnie, uważają, że to właśnie one są strażnikami wyspy. Najbardziej prawdopodobne jednak wydaje się być to, że mężczyzna zwyczajnie utopił się będąc pod wpływem alkoholu.

Przerażające lalki zniszczone przez czas wywołują niepokój ale również fascynację u zwiedzających, szczególnie gdy poznają oni mroczną historię jej dawnego mieszkańca. Źródło fotografii: web.archive.org

Od tej pory Isla de las muñecas stała się jedną z najbardziej nietypowych atrakcji turystycznych przyciągających do siebie turystów z całego świata, a w szczególności, miłośników horrorów, którzy nierzadko przyjeżdżają zaopatrzeni we własne lalki po to, by one także zawisły na gałęziach drzew (oryginalna, pierwsza wyłowiona lalka znajduje się obecnie w kapliczce na wyspie). Mówi się, że lalki te stają się „domami dla dusz”, które dotrzymują towarzystwa zmarłej dziewczynce i chronią wyspę przed złem. Gdy tylko zawisną na wyspie, zaczynają obserwować przebywających na niej turystów, odwracają głowy, mrugają, a nawet chodzą za nimi. Wielu twierdzi, że odwiedzając ten podmokły meksykański teren słyszy głosy z zaświatów, szepty nakłaniające ich do wejścia w głąb wyspy oraz, że czują na sobie wzrok lalek. Jedno jest pewne: żeby odwiedzić wyspę, należy mieć wyjątkowo mocne nerwy!

Co ciekawe, obszar ten w 1987 roku został wpisany na listę Pomników Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tam się dostać jedynie drogą wodną, przemierzając starożytne jezioro w Xochimilco drewnianymi łodziami, tak zwanymi trajineras. Wiele meksykańskich biur podróży ma w swojej ofercie taką właśnie wycieczkę, a koszt wynajęcia takiej łodzi wynosi około $100-$200.

A czy Ty miałbyś odwagę odwiedzić wyspę?

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. La Isla de las Muñecas [na:] http://www.xochimilco.cdmx.gob.mx/la-isla-de-las-munecas/ (dostęp: 26.10.2023).

2. Wyspa lalek – najmroczniejsza tajemnica Meksyku [na:] https://web.archive.org/web/20161031030046/http://facet.interia.pl/obyczaje/news-wyspa-lalek-najmroczniejsza-tajemnica-meksyku,nId,1569105 (dostęp: 26.10.2023).

3. Wyspa lalek – najbardziej przerażające miejsce na ziemi! [na:] http://creativemagazine.pl/wyspa-lalek-najbardziej-przerazajace-miejsce-na-ziemi,1321 (dostęp: 26.10.2023).

4. Upiorna wyspa lalek w Meksyku (Isla de las Muñecas) [na:] https://lubiehiszpanie.pl/upiorna-wyspa-lalek-w-meksyku-isla-de-las-munecas#google_vignette (dostęp: 26.10.2023).