deshojar la margarita

Kiedy nie mamy pewności jak postąpić, mamy sporo wątpliwości i sprzecznych myśli w danej kwestii, znaczy, że „odrywamy płatki stokrotce” (hiszp. deshojar la margarita).

Powszechnie znany jest zwyczaj przepowiadania przyszłości przez obrywanie płatków stokrotki. Szczególnie obecna jest taka praktyka w przypadku dylematów miłosnych, gdzie na przemian odrywane płatki to informacja, że wybranek lub wybranka darzy nas lub uczuciem lub nie. Efektu takiego „wróżenia” nie sposób przewidzieć, bo każdy kwiat stokrotki ma inną liczbę płatków. Stokrotka jest więc kwiatem łączącym miłość i nieprzewidywalność.

Zgodnie z grecką mitologią, stokrotkę stworzyła bogini miłości, Afrodyta, poprzez przemienienie nimfy w ten kwiat, co miało uchronić ją przed pożądliwością boga wojny, Aresa. W mitologii rzymskiej istnieje bardzo podobny mit, ale tym razem bóg przemian i pór roku, Wertumnus, zakochał się bez wzajemności w nimfie Beldies, która zamieniła się w stokrotkę, żeby uniknąć jego awansów. Łacińska nazwa tego kwiatu (Bellis) ma podobno nawiązywać bezpośrednio do nazwy wspomnianej nimfy. Językoznawcy wyprowadzają jednak jej nazwę z łacińskiego przymiotnika bellus (‘piękny’).

Osobliwy zwyczaj obrywania płatków stokrotki może mieć swój początek w dawnej wschodniej tradycji gdzie kochankowie oderwany płatek stokrotki chowali do kieszeni spodni, i jeśli po upływie dnia płatek dalej wyglądał na świeży, znaczy że para była dla siebie stworzona.

Obrywanie płatków oznacza więc niezdecydowanie ponieważ pozostawia się finalną decyzję (nie zawsze dotyczącą jedynie związków romantycznych) ślepemu losowi a nie własnemu rozsądkowi.
Źródła:

1. Odkrywając znaczenie stokrotki, 2020 [na:] ncgovote.org (dostęp: 28.02.2024).

2. Fernández L., ¿Sabes de dónde proviene la tradición de deshojar las margaritas?, 2021 [na:] lavanguardia.com (dostęp: 28.02.2024).