Święto Ognia w Walencji

Co roku miasto Walencja w Hiszpanii ożywa podczas obchodów Fallas de San José (lub Fallas de Valencia), jednego z najbardziej spektakularnych i symbolicznych świąt w kraju. W 2016 roku święto to zostało nawet wpisane przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Ta uroczystość, trwająca od 15 do 19 marca, ma swoje korzenie w wiekach tradycji i kultury walenckiej i przyciąga turystów z całego świata. Nie bez powodu – to właśnie wtedy można oglądać spektakularne rzeźby stworzone przez wybitnych artystów, które na końcu ulegają… spaleniu!

Twórców papierowych rzeźb na święto Fallas ograniczać może jedynie wyobraźnia. Źródło fotografii: hispanico.pl.

Fallas de San José to znacznie więcej niż zwykłe święto. To również przejaw pomysłowości, kreatywności i pasji walencjan do sztuki i tradycji regionalnej. Przygotowania do Fallas rozpoczynają się miesiące wcześniej, gdy lokalni artyści, zwani falleros, zaczynają projektować i budować ogromne konstrukcje z tektury, drewna i papieru maché, znane jako fallas. Te fallas przedstawiają satyryczne i humorystyczne figury, które często odnoszą się do polityki, kultury popularnej i aktualnych wydarzeń.

Nie wielkie figury zwane ninots, które publiczność postanowiła ocalić przed zniszczeniem, znajdują się w muzeum w Walencji.
Źródło fotografii: visitvalencia.com.

Jedną z najbardziej imponujących cech Fallasninots, czyli mniejsze figury, które są częścią większych fallas. Każdego roku wybiera się ninot, który ma być ocalony od ostatecznego spalenia i wystawiony w Muzeum Fallero jako część dziedzictwa kulturalnego Walencji. Podczas obchodów święta ulice Walencji wypełniają się muzyką, tańcem i radością. Parady falleras, czyli kobiety ubrane w tradycyjne walencyjskie stroje, są jednym z najbardziej widowiskowych elementów obchodów. Ponadto odbywają się spektakularne pokazy pirotechniczne, takie jak Mascletà, pokaz sztucznych ogni i petard, który odbywa się każdego dnia o południu na Placu Ratuszowym. Kulminacją Fallas de San José jest 19 marca, w Dzień św. Józefa, gdy odbywa się cremà, czyli spalenie, wszystkich fallas. Ceremonia ta symbolizuje zakończenie święta i jest imponującym widowiskiem, gdy starannie zbudowane konstrukcje zostają podpalone i zamieniane w popiół w ciągu zaledwie kilku minut.

Miesiącami tworzone artystyczne rzeźby na koniec dnia czeka spalenie. Zdjęcie autorstwa David Mark, strona web Pixabay.

Chociaż Fallas de San José jest jednym z ulubionych świąt Walencjan, wzbudza ono w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Spalanie gigantycznych konstrukcji podczas cremà generuje dużą ilość dymu i emisji, co może negatywnie wpływać na środowisko naturalne, jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Wielu aktywistów wyraża jasno swój sprzeciw wobec święta. W ostatnich latach pojawiły się obawy dotyczące wpływu tej tradycji na środowisko naturalne i potrzeba podejmowania środków zaradczych, aby ograniczyć negatywne skutki. Drugim ważnym aspektem jest obawa o bezpieczeństwo publiczne. Ze względu na masową frekwencję turystów i mieszkańców podczas obchodów Fallas, istnieje ryzyko związane z bezpieczeństwem publicznym, zwłaszcza w kontekście parady, pokazów pirotechnicznych i spalania fallas. Kontrola tłumu, zapobieganie incydentom oraz utrzymanie porządku i bezpieczeństwa są kwestiami wymagającymi stałej uwagi.

Płonięcie papierowych dzieł sztuki trwa zaledwie kilka minut. Źródło fotografii: eldiario.es, autor: Roberto Ruiz.

Pomimo licznych kontrowersji, trudno zaprzeczyć temu, że Fallas de San José to wyjątkowe doświadczenie, które łączy tradycję, sztukę i zabawę w jednym, niezapomnianym święcie. Co roku tysiące osób zjeżdża do Walencji, aby być świadkami tej barwnej i ekscytującej uroczystości, która oddaje hołd kulturze i duchowi Walencji. Kto z Was chciałby wziąć udział w tym wyjątkowym święcie?

Autorka tekstu: Paulina Eryka Masa

Źródła:

1. Fotografia otwierający artykuł: Turismo Valencia.

3. Święto ognia ku czci świętego Józefa [na:] https://www.spain.info/pl/kalendarz/swieto-ognia-ku-czci-swietego-jozefa/ (17.01.2024).

4. Fallas de Valencia, czyli święto ognia w Walencji [na:] https://hispanico.pl/fallas-de-valencia/ (17.01.2024).

5. Fallas of Valencia [na:] https://www.visitvalencia.com/en/events-valencia/festivities/the-fallas (17.01.2024).